Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Vývoj inhibitoru u těžkých hemofiliků – výsledky 4 let sledování v projektu EUHASS

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 10.5.2015

Vývoj inhibitoru u těžkých hemofiliků – výsledky 4 let sledování v projektu EUHASS

Vývoj inhibitoru v současnosti představuje nejvýznamnější komplikaci léčby hemofiliků. Jakékoliv rozdíly v riziku, které pro rozvoj inhibitoru konkrétní produkty představují, by tak mohly mít klinický význam. Cílem programu The Europian Haemophilia Savety Surveillance (EUHASS) je sledovat rozvoj inhibitorů u hemofiliků A a B v závislosti na konkrétních podávaných koncentrátech srážlivého faktoru. Aktuální analýza představuje čtyřleté sledování pacientů.

V rámci programu EUHASS jsou od roku 2008 čtvrtletně hlášeny také nově zachycené inhibitory, jednou ročně se hlásí počty celkově léčených pacientů, mezi nimiž jsou zdůrazněni také dosud neléčení pacienti (PUPs), kteří překročili 50 expozičních dnů (ED) bez rozvoje inhibitoru. 

Do analýzy byla zahrnuta data získaná od 1. října 2008 do 31. prosince 2012 z 68 center. Inhibitor byl nově zachycen u 108/417 (26 %, CI 22–30 %) PUPs s těžkou formou hemofilie A a 5/72 (7 %, CI 2–16 %) PUPs s těžkou formou hemofilie B. U dříve léčených pacientů (PTPs) představovala míra nově vyvinutých inhibitorů 0,15/100 léčebných let u těžké formy hemofilie A a 0,04/100 léčebných let u těžké formy hemofilie B. V rámci analýzy byly také sledovány rozdíly mezi koncentráty odvozenými z plazmy a různými typy rekombinantních produktů.

V analýze observačního programu byla potvrzena předpokládaná incidence inhibitorů u PUPs i PTPs a současně nebyl nalezen významný rozdíl mezi typy podávaných koncentrátů.

(eza)

Zdroj: Fischer K., et al. Inhibitor development in haemophilia according to concentrate. Four-year results from the European HAemophilia Safety Surveillance (EUHASS) project. Thromb Haemost 2015 Apr 29; 113 (5): 968–75; doi: 10.1160/TH14-10-0826

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Česká zkušenost s rekombinantním FVIII u předtím neléčených pacientů

V roce 2014 byla v časopise Transfuze a hematologie dnes publikována zkušenost českých dětských hematologů zabývajících se léčbou hemofilie s podáváním rekombinantního faktoru VIII (rFVIII) u předtím neléčených chlapců (PUPs) s hemofilií A.

Krvácení u pacientů s krvácivým onemocněním v souvislosti s adenotomií či tonsilektomií

Krvácivé komplikace vyskytující se u pacientů s krvácivým onemocněním v souvislosti s operačním výkonem jsou stále ve středu zájmu hematologů a také operatérů. Jedněmi z nejčastěji se vyskytujících operačních výkonů u dětí a mladých dospělých jsou tonsilektomie či adenotomie.

Časné krvácení novorozence jako první příznak hemofilie – kazuistika

Hemofilie A je X-vázané recesivně dědičné onemocnění. Onemocnění může vést k závažným krvácivým komplikacím již v prvních hodinách života, jak ukazuje níže uvedená kazuistika.Všechny novinky