Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Užití 30% trichloroctové kyseliny při stomatologickém ošetření hemofiliků

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 31.8.2014

Užití 30% trichloroctové kyseliny při stomatologickém ošetření hemofiliků

Ve stomatologické péči o pacienty s hemofilií je nezbytné zvládnout krvácení a také předcházet zranění, které by bylo způsobeno samotným stomatologickým zákrokem. Krvácení může být způsobené drážděním sliznice, například zubním kamenem nebo přítomností plaku. Ke stomatologickému ošetření krvácející gingivy či sliznic může být použito více různých způsobů. Jedním z mnoha terapeutických přístupů je použití 30% trichloroctové kyseliny (TCA).

TCA je organický produkt používaný zejména v kožním lékařství při ošetření jizev po akné či stárnoucí pokožky. Ve vyšších koncentracích je možné ho použít k ošetření bradavic nebo k peelingu. Tato látka má lokální prokoagulační efekt.

Venezuelští autoři popisují svoji zkušenost s použitím 30% TCA u pacienta se středně těžkou hemofilií A, který měl problémy s krvácením spojeným s papilárním zánětem a lokální iritací v oblasti moláru 47. Při stomatologickém ošetření byl pacientovi odstraněn zubní kámen a následně byla na dané místo aplikována 30% TCA tlakem aplikátoru po dobu 5 sekund. Tuto proceduru lékaři opakovali několikrát do doby, než došlo k zastavení krvácení, a poté lokálně aplikovali přímo tranexamovou kyselinu na gáze po dobu 30 minut. Celý výkon proběhl bez nutnosti podání substituční terapie či desmopresinu.

Autoři konstatují, že nepozorovali žádný významný nežádoucí efekt této léčby. 30% koncentrace TCA má pouze hemostatický efekt. Pokud by byla sliznice významněji poškozená ještě před zákrokem, pak autoři doporučují kratší čas aplikace TCA. Předpokládané možné poškození sliznice spojené s 30% TCA by bylo maximálně mírné a k jeho zhojení by došlo během několika dnů.

(eza)

Zdroj: Delgado E. G., Sottilotta G. Dental Treament with 30% Trichloroacetic Acid in a Patient with Moderate Hemophilia A. Open Journal of Blood Diseases 2013, 3: 13–14; doi: 10.4236/ojbd.2013.31003

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nová metoda umožňující stanovení intracelulární exprese FVIII v periferních monocytárních buňkách

Průtoková cytometrie je v hematologii používána zejména v diagnostice maligních onemocnění. Autoři z americké Bethesdy se pokusili optimalizovat esej založenou na průtokové cytometrii, pomocí které by bylo možné detekovat intracelulární hladiny faktoru VIII (FVIII) v periferních monocytárních buňkách.

Dávkování FVIII u obézních pacientů – farmakokinetická data podporují dávkování založené na ideální tělesné váze

Standardní dávkování substituční terapie koncentráty FVIII u hemofiliků A je založené na postulátu, že 1 jednotka/kg zvýší hladinu FVIII o 2 %, tedy k dosažení 100 % hladiny FVIII je potřeba podat 50 IU/kg. Tento dobře zavedený výpočet ale neplatí u obézních osob (s body mass indexem ≥ 30), které by mohly být „předávkované“, pokud by terapie byla založena na jejich vysoké váze.

Na sval zaměřená genová terapie u hemofilie

Genová terapie hemofilie je velmi atraktivním tématem. Úspěchy již byly dosaženy zejména u hemofilie B (HB), jelikož gen pro faktor IX (FIX) je méně komplikovaný než gen pro faktor VIII (FVIII) u hemofilie A (HA). Techniky využívající genetické inženýrství jsou různé, jednou z možností je použití virového vektoru k přenesení konkrétního genu do buněk zvolené tkáně.Všechny novinky