Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Strava u hemofiliků − specifika a doporučení

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 6.6.2016

Strava u hemofiliků − specifika a doporučení

Vliv obezity na lidské zdraví všichni dobře známe. U hemofiliků je její účinek ještě daleko výraznější, a to zejména z důvodů zátěže kloubů, proto je třeba klást důraz na její prevenci. Nesmíme však zapomínat na klíčové mikronutrienty.

Obezita postihuje asi 18−33 % hemofiliků a způsobuje řadu zdravotních problémů, z nichž mezi nejvážnější patří kloubní potíže. Obézní hemofilici častěji trpí nitrokloubním krvácením a omezením pohyblivosti kloubů, zejména na dolních končetinách. Dalším problémem je potřeba vyšších dávek srážecích faktorů, protože jejich dávkování je řízeno hmotností pacienta.

Pro hemofiliky je přibývání na váze až příliš snadné. Jejich životní styl je spíše sedavý, protože se buď obávají úrazu, nebo již mají kloubní obtíže, které jim pohyb znemožňují. To se projevuje nejvýrazněji u dětí, jež jsou dvakrát častěji obézní než zdravé děti.

Je tedy třeba o to více dbát na výživu, která má na jejich život významný vliv. Nutriční nároky jsou však v této skupině poněkud specifické. V první řadě je třeba mít dostatečný přísun klíčových vitaminů a minerálů. Nechceme-li dlouhodobě spoléhat na suplementaci potřebných látek v doplňcích stravy, měli bychom hemofiliky učit správně se stravovat.

Vitaminy a minerály ve výživě hemofilika

 • Vitamin K je potřeba k adekvátní funkci faktorů II, VII, IX a X. Najdeme ho například v brokolici, salátu, sóje či játrech.
 • Pro krvetvorbu jsou důležité zejména železo a vitaminy skupiny B (především B12 a folát). Při vyhledávání železa ve stravě je třeba dávat přednost zdrojům živočišným, protože rostlinné železo má nízkou biologickou dostupnost. Je tedy vhodné zaměřit se na červené maso a játra. Vitamin B12 a folát se vyskytují v hojné míře ve vaječném žloutku, mase a mléčných výrobcích, ale i jinde.
 • Také vitamin C může zlepšit srážení krve a navíc pomáhá tvorbou kolagenu zpevňovat cévy. Už od dětství by si proto hemofilici měli pěstovat pozitivní vztah k ovoci a zelenině.
 • Pro krevní destičky, které mají za úkol především srážení krve, je důležitý dostatek vápníku, klasickým zdrojem jsou mléčné výrobky, volit můžeme také brokolici nebo některé ořechy. Je třeba dbát i na dostatek vitaminu D, aby bylo kalcium vstřebáno (rybí tuk).

Z tohoto soupisu vidíme, že v popředí by měla být konzumace potravin, jako je zelenina, červené maso (+ játra), vejce, mléčné výrobky a ryby. 

Devět tipů v krátkosti

Pokud je zajištěn dostatečný přísun mikronutrientů, je před námi ještě jeden úkol: upravovat postoj k makronutrientům tak, aby nedocházelo k vzestupu tělesné hmotnosti. To znamená motivovat hemofiliky k lehčí a správně komponované stravě. Dělat při každé konzultaci složité školení o výživě však není možné. Její principy proto lze vtělit do jednoduchých rad, které můžeme snadno předat ústně nebo v podobě informačního letáku či plakátu v čekárně. Mohou mít například tuto formu:

 • Jezte dostatek ovoce a zeleniny.
 • Nezapomínejte na celozrnné pečivo.
 • Dávejte přednost libovému hovězímu masu před drůbeží.
 • Občas si dopřejte játra.
 • Každý den jezte mléčné výrobky, volte ty nízkotučné.
 • Vyhýbejte se „prázdným kaloriím“, například ve smažených jídlech nebo sladkostech, a také fastfoodovému jídlu.
 • Nepřejídejte se.
 • Dávejte si pozor na slazené nápoje a pivo.
 • Neužívejte žádné doplňky stravy bez vědomí lékaře.

(pez)

Zdroje:

 1. McNamara M., Antun A., Kempton C. L. The role of disease severity in influencing body mass index in people with haemophilia: a single institutional cross-sectional study. Haemophilia 2014; 20 (2): 190−195.
 2. www.medprorx.com
 3. www.haemophiliahealth.com.au

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Inhibitory koagulačních faktorů u hemofilie

Pojmem inhibitor označujeme protilátku proti koagulačnímu faktoru, která inaktivuje jeho účinek. Teoreticky může být protilátka namířena proti kterémukoliv faktoru, ale v klinické praxi se prakticky setkáváme jenom s případy inhibitorů FVIII a ojediněle FIX.

Hemofilie B získaná transplantací jater

Nedávno byla publikována neobvyklá kazuistika hemofilie B, která byla získaná po ortotopické transplantaci kadaverózních jater.

Kardiochirurgická operace u hemofilika − příliš velké riziko?

Váš pacient, kardiak ve věku 66 let s nemocí tří tepen a s náhodně zjištěnou hemofilií B, zvažuje navrhovaný aortokoronární bypass. Ptá se, zda kardiochirurgická operace není s ohledem na koagulopatii příliš riziková. Přikláníte se spíše k operačnímu řešení. Ale je to v daném případě skutečně nejlepší postup?Všechny novinky