Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Použití fibrinového lepidla a chitosanových obvazů při chirurgickém zákroku u pacientů s hemofilií

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 14.10.2012

Použití fibrinového lepidla a chitosanových obvazů při chirurgickém zákroku u pacientů s hemofilií

Na základě průzkumu literatury doporučuje profesor ortopedie ze španělského Madridu E. Rodriguez-Merchan všem chirurgům, ortopedům a zubařům, kteří provádějí chirurgické zákroky u pacientů s hemofilií, aby kromě standardního způsobu kontroly krvácení měli po ruce k případnému použití během výkonu fibrinové lepidlo a chitosanový obvaz.

Fibrinové lepidlo a chitosanový obvazový materiál jsou vhodné prostředky pro zástavu krvácení během chirurgických zákroků u osob s hemofilií. Průzkum nejnovější publikované literatury věnované této problematice ukázal, že uvedené hemostatické prostředky nejsou nezbytnými pomůckami pro dosažení hemostázy u všech pacientů s hemofilií, kteří podstupují chirurgický zákrok. Adekvátní zástavy krvácení lze většinou dosáhnout pomocí infuze koncentrátu faktoru VIII ve správné dávce. Fibrinové lepidlo a chitosanové obvazy ale mohou být vhodnými doplňkovými prostředky. Využít je lze zejména při neočekávaně velkém krvácení v oblasti chirurgického pole nebo v operační ráně, které se objevuje u pacientů s inhibitory, dále při cirkumcizi, extrakci zubů a některých ortopedických výkonech, např. odstranění pseudotumorů.

V současné době lze tedy fibrinové lepidlo a chitosanové obvazy doporučit jako doplňkovou léčbu při nadměrném krvácení operovaných pacientů s hemofilií. Zda jsou tyto prostředky ve specifických situacích účinnější než standardní postupy, by musely určit dobře připravené prospektivní klinické studie.

(zza)

Zdroj: Rodriguez-Merchan EC. Local fibrin glue and chitosan-based dressings in haemophilia surgery. Blood Coagul Fibrinolysis. 2012 Sep; 23 (6): 473–6.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Infekce po totální artroplastice kolene u pacientů s hemofilií

Na základě analýzy publikované literatury popsal španělský ortoped rizikové faktory, které zvyšují riziko infekce po totální artroplastice kolene (TKA) u pacientů s hemofilí, a navrhl opatření, která by toto riziko měla snížit.

Genová terapie se chystá ke klinickému využití

Podle Dr. Wilsona, šéfredaktora časopisu Human Gene Therapy, přišel čas pro komerční využití genové terapie. Pacienti, kteří trpí onemocněním léčitelným a vyléčitelným genovou terapií, si zaslouží přístup k této technologii.

Nízké riziko tvorby inhibitoru u pacientů s hemofilií A následující hromadnou změnu v léčbě na 3. generaci rekombinantního faktoru VIII plné délky neobsahující plazmu a albumin (ADVATE®)

V době významného pokroku v léčbě hemofilie substituční terapií se stala jedním z nejvýznamnějších problémů tvorba inhibitoru, tedy protilátky proti faktoru VIII (FVIII).Všechny novinky