Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Péče o hemofiliky na dětských pohotovostních odděleních

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 19.1.2013

Péče o hemofiliky na dětských pohotovostních odděleních

Neplánované ošetření dětí s hemofilií na dětských pohotovostech tvoří velmi důležitou část celkové péče o tyto mnohdy komplikované pacienty. Skupina autorů z Michiganu se retrospektivně zabývala tím, jak často a s jakými komplikacemi jsou tito pacienti ošetřováni na místní pohotovosti.

Ve studii byly vyhodnoceny elektronické lékařské záznamy všech pacientů trpících hemofilií, kteří navštívili v daném období (leden 2006 až prosinec 2010) dětskou pohotovost v Childrenʼs Hospital of Michigan. V tomto období 5 let bylo zaznamenáno celkem 536 návštěv u 84 chlapců s hemofilií (medián věku 4 roky, rozmezí 0–21). Důvody neplánované návštěvy byly – krvácení (61,2 %), podezření na infekci spojenou s centrálním žilním katetrem (11,8 %), rutinní podání srážlivého faktoru (7,8 %) a dále případy, které nesouvisely s hemofilií (19,2 %). Celkem 6 chlapců se objevilo 18× na pohotovosti při krvácení či úrazu, přičemž hemofilie u nich zatím nebyla diagnostikována. V 5 případech návštěv bylo detekováno intrakraniální krvácení.

Autoři, specialisté na léčbu hemofilie, jednoznačně konstatují, že dětské pohotovosti tvoří nepostradatelnou součást péče o hemofiliky, a to hned z několika důvodů:

  • Pacienti s potenciálně fatálními problémy, jakými jsou intrakraniální krvácení či infekce spojené s centrálním žilním katetrem, se mohou v první fázi komplikace objevit na pohotovosti a zde je potřeba zahájit péči.
  • Na pohotovosti se mohou objevit i pacienti s krvácením, přičemž hemofilie u nich zatím nebyla zjištěna, a právě tato návštěva může odstartovat následné vyšetření u specialisty.
  • Praktickou zkušeností je, že dětské pohotovosti mohou poskytovat léčebný servis u řady krvácivých epizod či komplikací s aplikací srážlivého faktoru.

Základem dobré péče je tedy informovanost lékařů, kteří zajišťují péči o pacienty na různých odděleních dětské pohotovosti.

(eza)

Zdroj: Ozgönenel B. et al. Emergency department visits in children with hemophilia. Pediatr Blood Cancer. 28. listopadu 2012; doi: 10.1002/pbc.24401. [Publikováno online]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Mění profylaxe krvácivé tendence těžkých hemofiliků na úroveň hemofiliků se středně těžkou hemofilií?

Jednou z myšlenek pravidelné profylaktické substituce chybějícího koagulačního faktoru u hemofiliků je docílení změny klinického fenotypu těžké hemofilie na středně těžkou hemofilii, a tedy snížení počtu a závažnosti krvácení.

Časná dlouhotrvající profylaxe přípravkem FEIBA u mladých pacientů s inhibitorem

Inhibitor perzistující po neúspěšném pokusu o imunotoleranční léčbu (ITI), zejména ve vysokém titru, zvyšuje riziko krvácení, rozvoje artropatie a tímto vede k vysoké morbiditě.

Hemofilie a osteoporóza

V posledních několika letech se více studií zabývalo spojením hemofilie a osteoporózy. Obě tyto nemoci mají navíc velký vliv na kvalitu života pacientů a jsou významné i ze socioekonomického hlediska.Všechny novinky