Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Ortopedické výkony u vzácných krvácivých onemocnění

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 18.6.2014

Ortopedické výkony u vzácných krvácivých onemocnění

Vzácná krvácivá onemocnění jsou charakterizovaná nízkou incidencí v populaci a bohužel často také daleko nižší zkušeností s vedením léčby u takovýchto pacientů a chyběním doporučení, která mohou pomoci v rozhodnutí a způsobu  kontroly krvácení při operačních výkonech.

Skupina autorů z italského Milána retrospektivně sebrala a analyzovala data týkající se 35 ortopedických výkonů, které byly provedeny v daném léčebném centru u 22 pacientů se vzácnými krvácivými onemocněními mezi lety 1982 a 2013. Jednalo se o 6 malých a 29 velkých operačních výkonů.

Režimy kontroly krvácení v průběhu operace a po ní byly velmi heterogenní, u 7 výkonů u 4 pacientů s mírným deficitem nebyla použita žádná specifická hemostatická léčba. U ostatních výkonů byly použity jednak substituční terapie s takovým dávkováním koncentrátů, aby byla dosažena taková hladina před výkonem, která by měla zaručit efektivní hemostázu (9 výkonů), dále substituční terapie spolu s čerstvě zmraženou plazmou (3 výkony), rekombinantní faktor VIIa (4 výkony), samostatná plazma zpracovaná inaktivací virů (4 výkony), plazma v kombinaci s desmopresinem (3 případy), samostatná čerstvě zmražená plazma (1 případ) či pouze tranexamová kyselina (4 případy).

Krvácivé komplikace se objevily u 20 % výkonů (celkem u 5 pacientů). Nicméně lze konstatovat, že uspokojivé hemostázy se podařilo dosáhnout u většiny pacientů. U některých z pacientů se vzácným krvácivým onemocněním, jejichž deficit faktoru (konkrétně FVII a FXI) byl mírný, bylo možno provést v určitých případech operační výkon i bez specifické hemostatické léčby.

Obecně platí, že výkony u takovýchto pacientů patří do specializovaných center pro kontrolu hemostázy. Vedle rozhodnutí o potřebě a charakteru hemostatické terapie je klíčovou částí operace také operační technika, jejíž indikace vychází mimo jiné také ze zkušenosti operatéra.

(eza)

Zdroj: Siboni S. M., et al. Management of orthopaedic surgery in rare bleeding disorders. Haemophilia – publikováno online 10. března 2014; doi: 10.1111/hae.12387

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Fyzioterapie u chronické hemofilické artropatie kotníků

Hemofilická artropatie kotníků vede k bolestem, poruchám chůze a často k nemohoucnosti a hendikepu. U některých fyzioterapeutických postupů je známo, že jsou efektivní při akutním krvácení. Otázkou zůstává, zda mají obdobný význam také u chronických obtíží? Španělští autoři se pokusili definovat, které z fyzioterapeutických postupů jsou v péči o chronickou hemofilickou artropatii kotníku nejefektivnější.

ESPRIT – randomizovaná studie jednoznačně potvrdila účinnost profylaxe u dětských těžkých hemofiliků A

Jedním z hlavních cílů léčby hemofilie je prevence rozvoje hemofilické artropatie. Italská studie u dětských pacientů s hemofilií A ESPRIT (Evaluation Study on Prophylaxis: a Randomized Italian Trial) byla odstartovaná již v roce 1996, tedy v době, kdy standardem péče o tyto děti bylo podávání léčby epizodicky, jen při krvácení.

Profylaxe u kongenitální deficience FVII

Profylaxe u deficitu faktoru VII (FVII) je ne zcela jasně definovaná, zejména s ohledem na velmi krátký poločas podávané substituce. S využitím Seven Treatment Evaluation Registry (STER) byly hodnoceny jak účinnost, tak i bezpečnost profylaktických režimů užívaných u pacientů s deficitem FVII.Všechny novinky