Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Operační výkony s FEIBA – výsledky studie SURF

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 15.2.2013

Operační výkony s FEIBA – výsledky studie SURF

Chirurgické výkony u pacientů s hemofilií a inhibitorem jsou vždy provázené vysokým rizikem krvácení. Cílem je tedy zajištění efektivního srážení krve. Jedním z prostředků, které mohou zajistit dobrou hemostázu, je FEIBA (Factor VIII Inhibitor Bypassing Activity). Zkušenosti s touto léčivou látkou při operacích a její perioperační účinnost jsou však relativně limitované.

Proto byla otevřena studie, která se touto otázkou zabývá – SURF studie (SURgical interventions with FEIBA). Cíle studie zahrnují zejména hemostatickou účinnost, bezpečnost a ztráty krve při operačních výkonech hemofiliků s inhibitorem, které byly zajištěny podáváním léku FEIBA. Dosud je do registru zaznamenáno 35 operací, které proběhly v 19 různých centrech, a to u pacientů s vrozenou hemofilií A či B a získanou hemofilií A.

Riziko krvácení bylo vysoké v 37,1 % (13/35) výkonů, středně vysoké v 25,7 % (9/35) a mírné v 37,1 % (13/35) výkonů. Z důvodů nedodržení všech požadavků studie byl jeden výkon se středně vysokým krvácivým rizikem z analýzy vyřazen.

Dosažení "dobré" či "výborné" hemostázy bylo dosaženo v 91,23 % chirurgických výkonů, v 8,8 % pak byla hemostáza označena jako "docela dobrá". Celkem bylo zaznamenáno 12 nežádoucích událostí (AE) a 3 z nich splnily kritéria pro závažné AE (SAE). Z 3 SAE nicméně 2 nebyly ve vztahu k léčbě přípravkem FEIBA. Poslední SAE bylo vytvoření sraženiny v arteriovenózní fistuli a toto bylo označeno jako SAE v možném vztahu k léčbě.

Tato prospektivně vedená studie potvrzuje, že FEIBA je bezpečná a efektivní v zajištění operačních výkonů u pacientů s hemofilií a získaným inhibitorem.

(eza)

Zdroj: Négrier C. et al. SURgical interventions with FEIBA (SURF): international registry of surgery in haemophilia patients with inhibitory antibodies. Haemophilia – publikováno online dne 3. ledna 2013; doi: 10.1111/hae.12080

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kontinuální infuze se nezdá být rizikovým faktorem pro rozvoj inhibitoru

Vývoj inhibitoru proti von Willebrandovu faktoru, faktoru VIII či IX je jednou z nejvýznamnějších komplikací léčby pacientů s von Willebrandovou chorobou (vWD), hemofilií A a hemofilií B.

Poranění periferních nervů u hemofiliků

Nejčastější formou nervového poranění u hemofiliků je periferní neuropatie. Poranění periferních nervů nicméně není v současnosti u osob s hemofilií velmi častou komplikací.

Péče o hemofiliky na dětských pohotovostních odděleních

Neplánované ošetření dětí s hemofilií na dětských pohotovostech tvoří velmi důležitou část celkové péče o tyto mnohdy komplikované pacienty.Všechny novinky