Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Nadváha a obezita zhoršují léčbu v domácím prostředí a sebeaplikaci u hemofiliků

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 3.2.2014

Nadváha a obezita zhoršují léčbu v domácím prostředí a sebeaplikaci u hemofiliků

Nadváha a obezita mohou vést k obtížnějšímu zavedení jehly do cévy. To může mít potenciální vliv na aplikaci infuze sobě samotnému (self-infusion) a na podávání infuzí v domácím prostředí (home infusion). Skupina autorů z Hemophilia Treatment Center Network Investigators se pokusila popsat, zda a jak je zvýšená váha (tedy váha převyšující horní hranici normálního rozmezí body mass indexu, BMI) spojená s poklesem možností SI a HI substitučních koncentrátů u mužů s hemofilií.

Celkově byla analyzována data od 10 814 mužů s hemofilií A a B, z nichž 45 % trpělo těžkou formou nemoci. Muži byli ve věku 6–79 let a data o nich, získaná mezi lety 1998 a 2008, byla dostupná v databázi projektu Centers for Disease Control and Prevention Universal Data Collection Surveillance. K analýze byla použita metoda logistické regrese.

Polovina hemofiliků trpěla nadváhou či obezitou, 20 % dětí a 22 % dospívajících chlapců bylo obézních. Ze sledovaných mužů bylo 70 % léčeno infuzemi koncentrátu v domácím prostředí a jen 44 % z nich bylo schopno sebeaplikace. Jedinci jak s nadváhou, tak s obezitou byli v domácím prostředí léčeni s menší pravděpodobností než muži s normální váhou (poměr šancí OR 0,8; 95% CI 0,7–1,0, respektive OR 0,7; 95% CI 0,6–0,8). Obézní dospívající chlapci i dospělí muži byli sebeaplikace léku schopni s daleko menší pravděpodobností (OR 0,8; 95% CI 0,7–0,9 pro obě skupiny).

Tyto výsledky ukazují, že hemofilici s nadváhou či obezitou jsou s menší pravděpodobností léčeni aplikací koagulačního faktoru v domácím prostření a jsou daleko méně schopni úspěšné sebeaplikace. Toto může přispívat k větší míře komplikací spojených s jejich onemocněním.

(eza)

Zdroj: Ullman M. et al. Association of overweight and obesity with the use of self and home-based infusion therapy among haemophilic men. Haemophilia – publikováno online 22. listopadu 2013; doi: 10.1111/hae.12303

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Dlouhotrvající produkty pro terapii hemofilie A

Velmi aktuálním tématem ve vývoji dalších produktů pro substituci u hemofiliků je příprava takových koncentrátů, které budou mít delší poločas a budou podávány méně často. To pak povede ke změně nynějších zavedených terapeutických režimů, zejména profylaxe.

Je během porodu u žen s deficitem FVII potřebná profylaxe?

Deficit faktoru VII (FVII) je vzácné vrozené krvácivé onemocnění. Je pro ně typické, že míra aktivity FVII a krvácivé tendence zcela nekorelují. Pro ženy s deficitem FVII mohou těhotenství a porod představovat zátěž. Nicméně dostupná literatura nepřináší jasná data, zda je terapie s rekombinantním faktorem VIIa (rFVIIa) před porodem nezbytná.

Srovnání profylaktických režimů o vysoké a středně vysoké intenzitě

Profylaktická terapie u těžké formy hemofilie je velmi efektivní, ale je limitovaná cenou. Proto existuje několik různých profylaktických režimů. Srovnání dvou různých režimů – švédského s vysokými dávkami (třikrát týdně 2 000 IU) a nizozemského se středně vysokými dávkami (třikrát týdně 1 000 IU) nabízí nedávno publikovaný článek.Všechny novinky