Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Kontinuální infuze se nezdá být rizikovým faktorem pro rozvoj inhibitoru

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 8.2.2013

Kontinuální infuze se nezdá být rizikovým faktorem pro rozvoj inhibitoru

Vývoj inhibitoru proti von Willebrandovu faktoru, faktoru VIII či IX je jednou z nejvýznamnějších komplikací léčby pacientů s von Willebrandovou chorobou (vWD), hemofilií A a hemofilií B. Mezi jedny z možných rizikových faktorů pro rozvoj inhibitoru je nekonstantně řazena i kontinuální infuze substitučního faktoru.

Prospektivní studie vedená prof. Auerwaldem z Brém je zaměřena na další posouzení rizika rozvoje inhibitoru v souvislosti s kontinuální infuzí koncentrátu deficitního faktoru, a to u pacientů, kteří podstoupili danou léčbu v souvislosti s chirurgickým výkonem. Zařazeni byli pacienti s vWD a těžkou formou hemofilie (hladina faktoru < 1 %). Základem zařazení pacientů do studie byla negativní anamnéza pro inhibitor, více než 50 expozičních dnů koncentrátu deficitního faktoru a plánovaná operace, která bude vyžadovat více než 3 dny podávání faktoru.

V rámci terapie byl nejdříve podán bolus koncentrátu v dávce 30–50 IU/kg váhy a dále pokračovala kontinuální infuze v dávce 3–4 IU/kg/hodina. Jak je u této léčby zvykem, dávky faktoru podávané kontinuálně byly přizpůsobovány hladinám faktoru, které byly měřeny minimálně jednou denně.

Aktuálně je do studie zařazeno 46 jedinců a dosud nebyl u žádného z nich detekován inhibitor, trombotická nežádoucí příhoda či pooperační infekce rány. Operace u všech jedinců proběhly bez závažnější ztráty krve a hemostatická účinnost byla obecně označena za "výbornou".

Lze tedy říci, že dosavadní výsledky probíhající studie jsou slibné. Nicméně počet zařazených jedinců je zatím příliš malý na to, aby bylo možné poskytnout jasná fakta o incidenci inhibitorů souvisejících s kontinuální infuzí koagulačních faktorů. To je také důvod k pokračování studie i dále ve stejném prospektivním schématu.

(eza)

Zdroj: Auerswald G. et al. No inhibitor development after continuous infusion of factor concentrates in subjects with bleeding disorders undergoing surgery: a prospective study. Haemophilia – publikováno online 20. 12. 2012; doi: 10.1111/hae.12075

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Poranění periferních nervů u hemofiliků

Nejčastější formou nervového poranění u hemofiliků je periferní neuropatie. Poranění periferních nervů nicméně není v současnosti u osob s hemofilií velmi častou komplikací.

Péče o hemofiliky na dětských pohotovostních odděleních

Neplánované ošetření dětí s hemofilií na dětských pohotovostech tvoří velmi důležitou část celkové péče o tyto mnohdy komplikované pacienty.

Mění profylaxe krvácivé tendence těžkých hemofiliků na úroveň hemofiliků se středně těžkou hemofilií?

Jednou z myšlenek pravidelné profylaktické substituce chybějícího koagulačního faktoru u hemofiliků je docílení změny klinického fenotypu těžké hemofilie na středně těžkou hemofilii, a tedy snížení počtu a závažnosti krvácení.Všechny novinky