Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Jak zlepšit dodržování léčebného režimu u pacientů s hemofilií?

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 22.2.2013

Jak zlepšit dodržování léčebného režimu u pacientů s hemofilií?

Klíčovým faktorem pro úspěšnou kontrolu krvácení u těžké hemofilie je dlouhodobá adherence (spolupráce, dodržování domluveného režimu) při podávání profylaktické substituce. Tohoto faktu si byli vědomi i holandští autoři, kteří provedli systematické srovnání literatury, která se adherencí k profylaktické terapii u hemofiliků zabývá.

Autoři kriticky porovnali pět článků, které splňovaly mimo jiné kritéria pro kohortní studie. Nicméně pro dané téma byly kriticky vybrány pouze 2 články s nejlepší evidencí. Oba články zahrnovaly celkem 245 jedinců trpících hemofilií, a to ve všech věkových kategoriích. Data byla získána pomocí dotazníků a rozhovorů.

Ukázalo se, že motivujícími proměnnými pro vysokou spolupráci při podávání profylaktické terapie byla zkušenost se symptomy krvácení (bolest, porucha hybnosti), důvěra v nezbytnost léčby a nakonec také velmi dobrý vztah s ošetřujícím personálem v ambulancích. Naopak bariérami pro dobrou spolupráci při aplikaci léčby byly občasné či žádné symptomy nemoci a narůstající věk.

Tato informace je důležitá proto, že může být jedním z prvních kroků k vytvoření strategií, které zlepší spolupráci jednotlivých hemofiliků. Nejdůležitějšími proměnnými, na které je potřeba se při edukaci pacientů a intervencích zaměřit, jsou věk, přítomnost symptomů onemocnění a vztah s ošetřujícím personálem.

(eza)

Zdroj: Schjirvers L. H. et al. Barriers and motivators of adherence to prophylactic treatment in haemophilia: a systematic review. Haemophilia – publikováno online dne 2. 1. 2013; doi: 10.1111/hae.12079

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Operační výkony s FEIBA – výsledky studie SURF

Chirurgické výkony u pacientů s hemofilií a inhibitorem jsou vždy provázené vysokým rizikem krvácení. Cílem je tedy zajištění efektivního srážení krve.

Kontinuální infuze se nezdá být rizikovým faktorem pro rozvoj inhibitoru

Vývoj inhibitoru proti von Willebrandovu faktoru, faktoru VIII či IX je jednou z nejvýznamnějších komplikací léčby pacientů s von Willebrandovou chorobou (vWD), hemofilií A a hemofilií B.

Poranění periferních nervů u hemofiliků

Nejčastější formou nervového poranění u hemofiliků je periferní neuropatie. Poranění periferních nervů nicméně není v současnosti u osob s hemofilií velmi častou komplikací.Všechny novinky