Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Intrakraniální krvácení u pacientů s hemofilií – italská zkušenost

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 6.2.2012

Intrakraniální krvácení u pacientů s hemofilií – italská zkušenost

Intrakraniální krvácení (ICH) je jedním z nejzávažnějších a život ohrožujících krvácení u pacientů s hemofilií. Je významnou příčinou mortality pacientů, ale také dlouhodobých následků.

Skupina specializovaných lékařů sdružených v Asociaci italských hemofilických center provedla retrospektivní studii, která probíhala v letech 1987–2008. Zaměřila se na ICH u hemofiliků s cílem stanovit:

  • incidenci, lokalizaci krvácení, dlouhodobé následky krvácení a mortalitu,
  • rizikové faktory pro ICH,
  • léčbu užitou v akutní fázi ICH a opatření pro prevenci rekurence krvácení.

Ve sledovaném období bylo zaznamenáno celkem 112 epizod intrakraniálního krvácení u celkem 88 pacientů (78 s hemofilií A, 10 s hemofilií B). U 24 pacientů došlo k rekurenci krvácení.

Kumulativní riziko ICH ve sledované populaci v průběhu celého období bylo 26,7 na 1000 pacientů a anualizované riziko ICH pak bylo 2,5 na 1000 pacientů. Riziko ICH bylo vyšší u nejmladších dětí (24,4 na 1 000 pacientů v prvním roce života a 14,9 na 1000 pacientů ve druhém roce života) a poté opět postupně narůstalo po 40. roce života. Další analýzy (univariantní, bivariantní dle věku a multivariantní) se zaměřily na vliv různých charakteristik pacientů na výskyt ICH. Ukázaly, že nejsilnější vazba je mezi ICH a vážností hemofilie [těžká oproti lehké formě s hazard ratio (HR) 3,96] a dále mezi ICH a přítomností inhibitoru (inhibitor oproti nepřítomnosti inhibitoru s HR 2,52). Souvislost byla také pozorována s infekcí virem hepatitidy C (HCV – HR 1,83). Publikovaná práce se zabývá i léčbou ICH dle zkušeností autorů.

(eza)

Zdroj: Zanon E. et al. Intracranial haemorrhage in the Italian population of haemophilia patients with and without inhibitors. Haemophilia 2012 Jan; 18 (1): 39–45; doi: 10.1111/j.1365-2516.2011.02611.x.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Jaký vliv má hemofilie na sociální začlenění jedinců?

Hemofilie jako vrozené krvácivé onemocnění vede v těžké formě k opakovaným krvácením. Kloubní krvácení mohou vést k ortopedickým problémům, které limitují pacienty v aktivitách a často komplikují jejich sociální začlenění.

Centrální žilní katetry a trombóza u dětských pacientů s hemofilií?

U pediatrických pacientů je zabezpečení nitrožilního přístupu pro podání profylaktické či imunomodulační léčby obvykle řešeno pomocí centrálních žilních katetrů. Je tato praxe u dětí s hemofilií bezpečná?

Srovnání různých vyšetření kloubů u mladých hemofiliků

Jedním z klasických problémů lidí trpících hemofilií je opakované krvácení do kloubů. To vede k hypertrofii kloubní výstelky a následně postižení chrupavky a kosti.Všechny novinky