Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Intenzivní fyzická aktivita a riziko krvácení u hemofiliků

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 12.11.2012

Intenzivní fyzická aktivita a riziko krvácení u hemofiliků

Soudí se, že intenzivní fyzická aktivita zvyšuje riziko krvácení u dětí s hemofilií. Velikost rizika není nicméně jasně definována. V Austrálii byla provedena studie, která se touto problematikou v případové studii zabývala. Šlo o zkříženou prospektivně vedenou studii, která byla provedena v letech 2008–2010. Celkem se jí zúčastnilo 104 dětí a adolescentů (věk 4–18 let) se středně těžkou či těžkou hemofilií A nebo B. Chlapci byli sledovaní po dobu 1 roku. Při každém krvácení byli pacienti a rodiče dotazováni, jaká fyzická aktivita krvácení bezprostředně (v průběhu 8 hodin před krvácením) předcházela. Fyzická aktivita byla kategorizována podle očekávané frekvence a intenzity nárazu.

Účastníci studie byli sledováni celkem 4 389 osobotýdnů. Během této doby se objevilo 436 krvácení. Aktivity v kategorii 2 (např. basketbal) představovaly přechodné zvýšení rizika krvácení ve srovnání s inaktivitou či aktivitami v kategorii 1 (např. plavání). Aktivity zařazené do kategorie 3 (např. wrestling) představovaly ještě větší tranzientní zvýšení rizika krvácení. Nicméně k vyjádření navýšení absolutního rizika krvácení je možno užít kalkulaci – u dítěte, které krvácí pětkrát ročně a je průměrně dvakrát týdně vystaveno fyzickým aktivitám kategorie 2 a jednou týdně aktivitám kategorie 3, je pouze jedno z těchto pěti krvácení spojeno s expozicí fyzické aktivitě. A dále platí, že pro každé navýšení hladiny koagulačního faktoru o 1 % byla incidence krvácení snížena o 2 %.

Autoři tedy vyvozují, že u dětí a adolescentů s hemofilií je intenzivní fyzická aktivita spojena s nepříliš velkým relativním navýšením rizika krvácení. Protože takto navýšené relativní riziko trvá přechodně, absolutní navýšení rizika krvácení spojené s fyzickou aktivitou je pravděpodobně malé.

(eza)

Zdroj: Broderick C. M. Et al. Association between physical activity and risk of bleeding in children with hemophilia. JAMA 2012 Oct 10; 308 (14): 1452–9; doi: 10.1001/jama.2012.12727.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Navození imunitní tolerance u pacientů s těžkou hemofilií s inhibitory

Navození imunitní tolerance (ITI) u hemofiliků s přítomností inhibitorů může pomoci obnovit klinickou odpověď na podání koncentrátů obsahujících faktor VIII nebo IX.

Hemofilie A získaná v souvislosti s těhotenstvím: údaje z celoevropského registru

Velmi vzácným typem hemofilie je hemofilie A získaná v souvislosti s těhotenstvím. V srpnu 2012 byly publikovány údaje z panevropského registru osob se získanou hemofilií, které se týkaly žen, u nichž toto vzácné, ale závažné onemocnění vzniklo v souvislosti s těhotenstvím.

Použití fibrinového lepidla a chitosanových obvazů při chirurgickém zákroku u pacientů s hemofilií

Na základě průzkumu literatury doporučuje profesor ortopedie ze španělského Madridu E. Rodriguez-Merchan všem chirurgům, ortopedům a zubařům, kteří provádějí chirurgické zákroky u pacientů s hemofilií, aby kromě standardního způsobu kontroly krvácení měli po ruce k případnému použití během výkonu fibrinové lepidlo a chitosanový obvaz.Všechny novinky