Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Hemofilie a cestování

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 14.6.2013

Hemofilie a cestování

Hemofilie může být pro své nositele limitujícím onemocněním v mnoha aktivitách běžného života. Jedním z důležitých oblastí je i cestování. V časopise Travel Medicine and Infectious Disease publikovala skupina německých autorů analýzu toho, jaké sociodemografické faktory či faktory týkající se samotného onemocnění ovlivňují cestování a zvyky při cestování u německých mužů s hemofilií.

Více než 2 000 členům Německé asociace hemofiliků byl rozeslán standardizovaný dotazník. Do analýzy byly zahrnuty odpovědi od 345 dospělých mužů a od 144 chlapců mladších 18 let. Ke statistické analýze byla použita metoda multivariantní logistické regrese.

Ve skupině dospělých hemofiliků byly statisticky významně s častějším cestováním (tedy absolvováním minimálně dvou delších cest v průběhu roku) spojeny následující faktory: vyšší úroveň vzdělání, život v páru a zvyk cestovat. V dotazech zaměřených na dlouhé cesty mimo Evropu pak byla významná vyšší úroveň vzdělání a také schopnost samostatné aplikace srážlivého faktoru. U dětí a teenagerů byly stabilní profylaktická terapie a nižší věk spojeny s menší pravděpodobností absolvování delších cest.

Z analýzy vyplývá, že dlouhodobější zkušenost s nemocí, schopnost samostatné aplikace srážlivého faktoru a vyšší úroveň vzdělání mají u dospělých hemofiliků největší význam pro chuť a možnost cestovat. Pokud jde o malé hemofiliky, analýza podpořila známý fakt, že jejich rodiče často potřebují speciální instrukce, které jim umožní bez významnějších problémů absolvovat rodinné dovolené.

(eza)

Zdroj: Ringwald J. et al. Travel behaviour of patients with haemophilia. Travel Med Infec Dis. – publikováno online 19. dubna 2013; doi: 10.1016/j.tmaid.2013.03.008

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

On-demand versus profylaxe – subjektivní hodnocení

Substituční léčba deficitním koagulačním faktorem se stala bezpochyby významným faktorem ovlivňujícím kvalitu života pacientů s hemofilií. Autoři z Frankfurtu nad Mohanem se zaměřili na subjektivní vnímání a hodnocení takovéto léčby německými hemofiliky.

Hypertenze a hemofilie – prevalence a rizikové faktory

Hypertenze je hlavním rizikovým faktorem intrakraniálního krvácení. Intrakraniální krvácení pak má u hemofiliků velmi nepříznivou prognózu.

Funkční postižení kloubů v souvislosti s věkem, profylaxí, krvácením a inhibitorem u dětí s těžkou formou hemofilie

Hemofilie je krvácivým onemocněním, pro které je charakteristické spontánní krvácení, zejména do kloubů a svalů.Všechny novinky