Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Cvičení a kvalita života pacientů s hemofilií

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 6.1.2012

Cvičení a kvalita života pacientů s hemofilií

Individualizovaná a dobře vedená pravidelná fyzická aktivita u pacientů s hemofilií vede nejen k prevenci krvácení a kloubních poruch, ale i ke zlepšení dalších parametrů, které přispívají k lepší kvalitě jejich života.

Zlepšení kvality života je jedním z hlavních cílů léčby pacientů s hemofilií. Jako doplněk běžné terapie se doporučuje pravidelná fyzická aktivita, u níž byl prokázán příznivý vliv při prevenci poškození kloubů a krvácení. Časopis International Journal of Sports Medicine přinesl nedávno výsledky přehledu publikovaných studií, jehož záměrem bylo zhodnotit přínos aerobního cvičení a posilování u pacientů s hemofilií včetně rozboru vhodného dávkování zátěže podle závažnosti choroby.

Do analýzy byly zahrnuty randomizované kontrolované studie, kazuistiky a přehledy literatury z databází MEDLINE a Highwire, které se věnovaly fyzické aktivitě u hemofiliků. Výsledky ukázaly, že přiměřené pravidelné posilování přizpůsobené závažnosti choroby a pod dohledem odborného trenéra zlepšuje svalovou sílu, rovnováhu a propriocepci. Podobně vedený aerobní trénink navíc snižuje riziko obezity a metabolických a kardiovaskulárních chorob.

Tato podrobná analýza studií věnovaných cvičení při hemofilii ukázala, že fyzický trénink je pro tyto pacienty přínosem z hlediska fyzické kondice, koagulačních mechanismů i několika parametrů kvality života, a proto ho lze doporučit jako nefarmakologickou léčbu doplňující klasickou terapii hemofilie.

(zza)

Zdroj: Souza J. C., Simoes H. G., Campbell C. S., et al. Haemophilia and exercise. Int J Spors Med 2011 Nov 17. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Jak přistupovat k akutnímu kloubnímu krvácení u pacientů s hemofilií

Akutní krvácení do kloubu (hemartros) je jedním z nejčastějších typů krvácení u jedinců s hemofilií. Pozdní či nesprávná terapie tohoto krvácení může vést k postupným kloubním změnám, které ústí v bolestivou a invalidizující artropatii.

Léčba svalových hematomů u těžké hemofilie

Ze Spojeného království pochází přehled literatury věnované léčbě krvácení do svalů u pacientů s těžkou hemofilií. Přináší doporučení úrovně 2C pro léčbu tohoto stavu s využitím medicínských i fyzioterapeutických postupů, která lze shrnout následujícím způsobem:

Totální artroplastika kolene u pacientů se závažnou hemofilií

Řešením pro pacienty s těžkou hemofilií, u nichž je indikována totální artroplastika kolene, by mohla být kontinuální infuze srážecích faktorů podávaná během operace.Všechny novinky