Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Hemofilie: Novinky
Odborné společnosti
Standardy péče
Kongresy
Zajímavé odkazy
Klasifikace hemofilie
Další...
 

Centrální žilní katetry a trombóza u dětských pacientů s hemofilií?

Specializace: hematologie
Téma: Hemofilie

Vydáno: 16.1.2012

Centrální žilní katetry a trombóza u dětských pacientů s hemofilií?

U pediatrických pacientů je zabezpečení nitrožilního přístupu pro podání profylaktické či imunomodulační léčby obvykle řešeno pomocí centrálních žilních katetrů. Je tato praxe u dětí s hemofilií bezpečná?

Mezi nejčastější komplikace spojené se zavedeným centrálním žilním katetrem (CŽK) patří infekce, trombóza, popřípadě mechanická porucha nebo blokáda. Finská studie zkoumala u dětí hemofiliků cévní systém pomocí magnetické rezonance (MRI) za účelem zhodnocení rizikových faktorů pro rozvoj hluboké žilní trombózy odvozené od CŽK.

U 20 chlapců trpících hemofilií bylo pořízeno MRI hrudníku a krční oblastí po tom, co jim byly odebrány v průměru 1–3 katetry na osobu (celkově 27 CŽK). Snímky MR odhalily hlubokou žilní trombózu celkem u pěti dětí. Centrální žilní katetry byly pacientům aplikovány ve věku nižším než 1 rok a odstraněny jako plně funkční. Hluboká žilní trombóza byla ve všech 25 % případů asymptomatická.

Klinické příznaky mírného posttrombotického syndromu, jako např. dilatace žil hrudní stěny, byly zaznamenány v 55 % případů (u 11 pacientů), mezi ně patřily i 3 případy potvrzené hluboké žilní trombózy. Abnormální obvod paže měl pouze jeden pacient s potvrzenou hlubokou žilní trombózou. Autoři studie neshledali žádnou přímou souvislost mezi dobou trvání nebo počtem zavedených žilních katetrů a hlubokou žilní trombózou. Zároveň nic nenaznačovalo, že by u pacientů byly zaznamenány subjektivní příznaky posttrombotického syndromu.

Klinicky němá žilní trombóza je běžnou komplikací provázející pacienty s centrálním žilním katetrem. Zejména pokud byl zaveden v útlém věku, existuje výrazná predispozice ke vzniku trombózy, jejíž dlouhodobé následky nejsou u dětí s hemofilií plně objasněny.

(Thom)

Zdroj: Ranta S., Kalajoki-Helmiö T., Pouttu J., Mäkipernaa A. MRI after removal of central venous access device reveals a high number of asymptomatic thromboses in children with haemophilia. Haemophilia. 2011 Dec 19; doi: 10.1111/j.1365-2516.2011.02719.x. Publikováno před tiskem.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,3/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Srovnání různých vyšetření kloubů u mladých hemofiliků

Jedním z klasických problémů lidí trpících hemofilií je opakované krvácení do kloubů. To vede k hypertrofii kloubní výstelky a následně postižení chrupavky a kosti.

Cvičení a kvalita života pacientů s hemofilií

Individualizovaná a dobře vedená pravidelná fyzická aktivita u pacientů s hemofilií vede nejen k prevenci krvácení a kloubních poruch, ale i ke zlepšení dalších parametrů, které přispívají k lepší kvalitě jejich života.

Jak přistupovat k akutnímu kloubnímu krvácení u pacientů s hemofilií

Akutní krvácení do kloubu (hemartros) je jedním z nejčastějších typů krvácení u jedinců s hemofilií. Pozdní či nesprávná terapie tohoto krvácení může vést k postupným kloubním změnám, které ústí v bolestivou a invalidizující artropatii.Všechny novinky