Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Deprese a úzkost: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Specifika depresivních stavů u žen

Specializace: praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Deprese a úzkost

Vydáno: 23.6.2015

Specifika depresivních stavů u žen

Depresivní stavy mají u žen oproti druhému pohlaví svá specifika. Vedle odlišností v klinickém obraze a terapii jsou to také období, během kterých se depresivní příznaky u žen častěji objevují. Tato období jsou spojena se změnami hladin ovariálních hormonů.

Výskyt a průběh

Alespoň jednu epizodu deprese zažije během svého života 21 % žen oproti „pouhým“ 13 % mužů. Tento rozdíl ve výskytu deprese (ale také úzkostných poruch) mezi pohlavími může mimo jiné souviset se synergistickým působením serotoninu a estrogenu. Rozdíl však nalézáme také v průběhu onemocnění. Ženy trpí častěji vegetativními a atypickými příznaky a úzkostí, zatímco u mužů se v souvislosti s depresí nezřídka vyskytuje iritabilita, agresivita, antisociální chování, abúzus alkoholu, snížená kontrola impulzivity a snížená tolerance ke stresu.

Období hormonálních změn

Kolísání hladin pohlavních hormonů je spojeno s častějším výskytem depresivních příznaků a poruch u žen. V této souvislosti je rizikové zejména období před menstruací, kdy se vyskytuje tzv. premenstruační dysforická porucha, kterou lze chápat jako závažnou formu běžnějšího premenstruačního syndromu, dále těhotenství, období po porodu a peri- a postmenopauza. K terapii depresivních stavů ve všech těchto obdobích lze využít antidepresiva a v některých případech také hormonální léčbu – buď samostatně, nebo v kombinaci s psychofarmaky.

Rozdílná odpověď na antidepresiva

Ukazuje se také, že ženy, na rozdíl od mužů, v závislosti na věku odlišně reagují na serotonergní antidepresiva. Lepší efekt selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) při léčbě deprese u mladších žen je patrně spojen s vyššími hladinami estrogenů v tomto období. U starších žen, které současně užívají hormonální substituční terapii, je dle provedených studií účinek SSRI (co se týče procenta dosažených remisí onemocnění) srovnatelný s mladšími ženami.

(veri)

Zdroj: Češková E. Postgraduální medicína. E15: Zdraví E15. [online]. 2. 1. 2012 [cit. 2015-06-10]. Dostupné z: http://zdravi.e15.cz/clanek/postgradualni-medicina/deprese-a-antidepresiva-v-prubehu-zivota-zeny-462919

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,1/5, hodnoceno 22x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Výskyt deprese je u pacientů v primární péči vysoký

Deprese představuje závažný zdravotní problém s dalekosáhlými socioekonomickými důsledky, kterému se v podmínkách primární péče často nevěnuje dostatečná pozornost. Praktičtí lékaři jsou zaměřeni spíše na somatická onemocnění, a tak mohou mít problém diagnostikovat hlavní duševní choroby.

Akceptabilita escitalopramu

Pacienti trpící depresivní poruchou většinou velmi dobře tolerují terapii escitalopramem. Nežádoucí účinky, které se během léčby tímto antidepresivem objevují, jsou obvykle mírné a přechodného charakteru. Nejčastěji se vyskytuje insomnie, nauzea, zvýšené pocení, únava a snížení libida.

Deprese je u starších nemocných nedostatečně diagnostikovaná

Přestože se depresivní poruchy u starších jedinců vyskytují často a představují závažný problém, zůstávají nedostatečně diagnostikovány a léčeny. Příčinou může být mimo jiné atypický průběh deprese, který se u osob této věkové kategorie nezřídka objevuje.Všechny novinky