Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Deprese a úzkost: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Escitalopram v terapii psychogenní nauzey a vomitu – kazuistika

Specializace: praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Deprese a úzkost

Vydáno: 15.4.2016

Escitalopram v terapii psychogenní nauzey a vomitu – kazuistika

Psychogenní nauzea a vomitus jsou definovány jako nevolnost a zvracení psychogenní etiologie bez zjevné organické příčiny. Mohou představovat příznak pojící se s přítomností depresivní poruchy, úzkostných poruch, ale také psychotických onemocnění. Využití escitalopramu v léčbě psychogenní nauzey a vomitu při současném výskytu deprese dokumentuje kazuistika autorů z Tchaj-wanu, která je přiblížena v následujícím textu.

Kazuistika popisuje případ ženy, která byla ve svých 46 letech během dvou měsíců celkem pětkrát hospitalizována pro recidivující záchvaty nauzey a zvracení. Pacientka se v posledních 8 letech léčila pro diabetes mellitus a hypertenzi. Byla 20 let vdaná, pracovala v manželově firmě a s manželem v minulosti adoptovala dvě děti. Nauzea a zvracení se objevovaly v průběhu posledního roku. Lékaři zvažovali přítomnost peptického vředu či pankreatitidy, avšak žádné z provedených vyšetření diagnózu nepotvrdilo.

Psychiatr byl přizván na oddělení pohotovosti poté, co se pacientka jevila úzkostná, lakrimovala, působila dětinsky a dožadovala se injekce se sedativy. Psychiatr potvrdil depresivní ladění. Žena popisovala obavy o své děti, trpěla nedostatkem zájmu, zjištěny byly četné somatické stesky, snížená chuť k jídlu, pocity viny, beznaděje, bezcennosti a suicidální ideace. Psychický stav pacientce nedovoloval pracovat v rodinné firmě a v posledních dvou měsících ani plnit domácí práce. Lékař diagnostikoval depresivní poruchu a úzkost. Během následné ambulantní psychiatrické péče nemocná užívala až 20 mg escitalopramu denně a 2 mg lorazepamu na noc pro insomnii. Během kontrolních vyšetření se jí dostávalo podpůrné psychoterapie.

Po 4 týdnech terapie escitalopramem došlo k redukci frekvence záchvatů nauzey a zvracení, které se navíc staly pro pacientku méně znepokojujícími. Po 7 týdnech léčby byla schopná opět nastoupit do zaměstnání a zvládala některé domácí práce. Během 8 měsíců sledování v psychiatrické ambulanci se dostavilo již jen několik záchvatů nevolnosti a zvracení, které si však již nevedly k hospitalizaci.

(veri)

Zdroj: Hsu W. Y., Huang S. S., Chiu N. Y. Escitalopram for psychogenic nausea and vomiting: a report of two cases. J Formos Med Assoc 2011 Jan; 110 (1): 62−66; doi: 10.1016/S0929-6646(11)60010-7.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Antidepresivní účinnost venlafaxinu a jeho snášenlivost

Venlafaxin patří mezi takzvaná duální antidepresiva, a to díky své schopnosti inhibice zpětného vychytávání serotoninu a menší míře také noradrenalinu. Ve vyšších dávkách ovlivňuje rovněž vychytávání dopaminu, což se ovšem v jeho klinickém působení pravděpodobně neuplatňuje. Je indikován při léčbě depresivní poruchy, generalizované úzkostné poruchy i sociální fobie.

Postavení venlafaxinu mezi ostatními antidepresivy v terapii depresivní poruchy – metaanalýza

Duální antidepresivum venlafaxin je svou účinností blízké tricyklickým antidepresivům a bezpečností a snášenlivostí preparátům z řady specifických inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Uplatňuje se v léčbě depresivní poruchy i úzkostných stavů. U závažnějších depresí se dle provedených studií zdají být duální antidepresiva účinnější a razantnější než SSRI.

Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají

Duální antidepresivum venlafaxin představuje obecně dobře snášené léčivo. Některé z nežádoucích účinků, jež se během terapie mohou vyskytnout, jsou závislé na dávce. Řada nežádoucích účinků v průběhu léčby obvykle odeznívá.Všechny novinky