Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Deprese a úzkost: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Escitalopram je v léčbě depresivní poruchy účinný a dobře snášený

Specializace: praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Deprese a úzkost

Vydáno: 29.6.2015

Escitalopram je v léčbě depresivní poruchy účinný a dobře snášený

Escitalopram patří do skupiny selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Vedle úzkostných stavů je indikován také k terapii depresivních poruch. Provedené studie potvrdily jeho vyšší účinnost v porovnání s placebem a shodnou či vyšší účinnost ve srovnání s ostatními preparáty z téže skupiny. Escitalopram je také obecně dobře tolerován.

Vysoká účinnost escitalopramu

Šest randomizovaných dvojitě zaslepených placebem kontrolovaných studií srovnávalo efektivitu escitalopramu podávaného pacientům s depresivní poruchou v dávce 10–20 mg/den po dobu 4–8 týdnů a citalopramu. Všech šest studií potvrdilo srovnatelný či vyšší přínos escitalopramu v porovnání s druhým preparátem. Podobné výsledky přinesly i další studie, které se zabývaly komparací účinnosti escitalopramu a dalších SSRI (paroxetinu, fluoxetinu a sertralinu) a antidepresiv patřících mezi SNRI (duloxetinu a venlafaxinu s prodlouženým uvolňováním).

Dobrá tolerabilita a akceptabilita

Escitalopram je pacienty obecně dobře tolerován, a to při krátkodobém i dlouhodobém užívání. Nežádoucí účinky jsou obvykle mírné a často přechodné. Nejčastěji se vyskytují nauzea, insomnie, zvýšené pocení, pokles libida a zvýšená únavnost. Rovněž akceptabilita escitalopramu je vysoká. Nežádoucí účinky jako příčina vysazení léku se vyskytují v nízkém procentu případů.

Prokázaná vysoká účinnost v léčbě depresivní poruchy, prevenci relapsu onemocnění a příznivý profil snášenlivosti escitalopramu jsou důvodem, proč právě tento preparát patří mezi léky první volby při terapii depresivních, ale také úzkostných poruch.

(veri)

Zdroj: Eiji Kirino. Escitalopram for the management of major depressive disorder: a review of its efficacy, safety, and patient akceptability. Patient Prefer Adherence. 2012; 6: 853–861.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 17x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Specifika depresivních stavů u žen

Depresivní stavy mají u žen oproti druhému pohlaví svá specifika. Vedle odlišností v klinickém obraze a terapii jsou to také období, během kterých se depresivní příznaky u žen častěji objevují. Tato období jsou spojena se změnami hladin ovariálních hormonů.

Výskyt deprese je u pacientů v primární péči vysoký

Deprese představuje závažný zdravotní problém s dalekosáhlými socioekonomickými důsledky, kterému se v podmínkách primární péče často nevěnuje dostatečná pozornost. Praktičtí lékaři jsou zaměřeni spíše na somatická onemocnění, a tak mohou mít problém diagnostikovat hlavní duševní choroby.

Akceptabilita escitalopramu

Pacienti trpící depresivní poruchou většinou velmi dobře tolerují terapii escitalopramem. Nežádoucí účinky, které se během léčby tímto antidepresivem objevují, jsou obvykle mírné a přechodného charakteru. Nejčastěji se vyskytuje insomnie, nauzea, zvýšené pocení, únava a snížení libida.Všechny novinky