Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Antihypertenziva v kombinaci: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Účinnost fixní kombinace perindoprilu/amlodipinu na krevní tlak a jeho variabilitu

Specializace: dětská kardiologie interní lékařství kardiologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Antihypertenziva v kombinaci

Vydáno: 1.4.2017

Účinnost fixní kombinace perindoprilu/amlodipinu na krevní tlak a jeho variabilitu

Dle velkých klinických studií a současných doporučených postupů zlepšují fixní kombinace antihypertenziv účinnost léčby. Předkládaná ruská studie se věnovala vlivu nahrazení neefektivní medikace fixní kombinací perindopril/amlodipin na krevní tlak u pacientů s nekontrolovanou hypertenzí.

Sledovaná populace pacientů

Do studie bylo zahrnuto 90 pacientů (52,7 ± 12,2 roku; průměrný tlak při vstupu do studie 161,4/94,9 mmHg) ve vysokém nebo velmi vysokém kardiovaskulárním riziku. Krevní tlak byl pacientům měřen při každé návštěvě lékaře, pacienti si jej kontrolovali i denně doma a při vstupu do studie a na jejím konci absolvovali ambulantní monitorování krevního tlaku (AMTK).

Výsledky

Podle měření prováděných lékařem vedla fixní kombinace perindopril/amlodipin (5/5, 10/5 nebo 10/10 mg) k rychlé (během 2 týdnů) a signifikantní (p < 0,001) redukci krevního tlaku, která přetrvávala i po 3 měsících léčby (průměrná změna krevního tlaku činila −33,7/−17,1 mmHg). Pokles krevního tlaku byl dle výsledků domácích měření a AMTK signifikantní po celou dobu studie (p < 0,0001).

Variabilita krevního tlaku byla snížena, což ukazuje stabilní a homogenní antihypertenzní účinnost fixní kombinace perindopril/amlodipin během celých 24 hodin. Zlepšila se i kvalita života pacientů a adherence k léčbě.

Závěr

Všechny tři metody měření krevního tlaku ukázaly, že nahrazení neefektivní antihypertenzní medikace fixní kombinací perindopril/amlodipin vede k rychlému a výraznému snížení krevního tlaku s dosažením cílových hodnot TK do 3 měsíců u většiny pacientů. Tento pozitivní vliv byl pozorován i u dalších parametrů spojených s variabilitou krevního tlaku, což může odrážet další kardioprotektivní vlastnosti.

(epa)

Zdroj: Karpov Y. A., Gorbunov V. M., Deev A. D. Effectiveness of fixed-dose perindopril/amlodipine on clinic, ambulatory and self-monitored blood pressure and blood pressure variability: an open-label, non-comparative study in the general practice. High Blood Press Cardiovasc Prev 2015 Dec; 22 (4): 417−425, doi: 10.1007/s40292-015-0117-0.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Fixní kombinace perindopril/amlodipin zvyšuje antihypertenzní efekt a snášenlivost terapie

Perindopril i amlodipin jsou velmi účinnými antihypertenzivy, která se používají v monoterapii i kombinační léčbě arteriální hypertenze. K dostatečné kontrole hladiny tlaku krve je přitom zapotřebí stále častěji užívat kombinovanou terapii. Nedávno publikovaná studie potvrzuje, že fixní kombinace perindoprilu a amlodipinu zvyšuje antihypertenzní efekt i tolerabilitu léčby oproti volné kombinaci těchto léčiv.

Kteří pacienti nejvíce těží z kombinace antihypertenziv perindopril/amlodipin?

Z britsko-skandinávské klinické studie, která se věnovala snížení krevního tlaku, vyplynulo, že kombinace amlodipin/perindopril vedla k menšímu počtu úmrtí a kardiovaskulárních příhod než kombinace atenolol/thiazid. Dokonce byl prokázán vliv těchto antihypertenziv v kombinaci na nově vzniklý diabetes mellitus.

Fixní kombinace perindopril/amlodipin – dobře prozkoumaná modalita

Následující článek přináší přehledné shrnutí nejdůležitějších studií, které se věnovaly bezpečnosti a účinnosti této kombinace antihypertenziv.Všechny novinky