Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Antihypertenziva v kombinaci: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Pacient se zmírněním anginózní bolesti při nošení těžkých břemen v levé ruce a muž s anginou pectoris projevující se pouze bolestí v krku

Specializace: interní lékařství kardiologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Antihypertenziva v kombinaci

Vydáno: 14.9.2015

Pacient se zmírněním anginózní bolesti při nošení těžkých břemen v levé ruce a muž s anginou pectoris projevující se pouze bolestí v krku

Chtěli bychom se s vámi podělit o dvě raritní kazuistiky popisující pacienty s anginou pectoris.

Japonská kazuistika z roku 2009 se týká 70letého muže, který si stěžoval pouze na bolest v krku při zátěži. Bolest odpovídala akutní faryngitidě a pacient ji popisoval jako pálivou. Koronární angiografie ukázala průchodnou pravou koronární artrerii i ramus circumflexus, byla ovšem zjištěna 99% stenóza ramus interventricularis inferior levé koronární tepny bez vytvořeného kolaterálního oběhu. Po perkutánní koronární angioplastice bolest v krku při zátěži vymizela.

I když anginózní bolest někdy vyzařuje do oblasti faryngu, zde se jedná o vzácný případ, kdy byla faryngální bolest jediným projevem ischemie myokardu.

Turecká kazuistika z roku 2010 popisuje případ pacienta po implantaci koronárního bypassu (CABG) s využitím levé arteria mammaria interna (LIMA). Tento pacient udával anginózní bolest při zátěži, ovšem tato bolest odeznívala, pokud v levé ruce nesl těžký předmět. Vysvětlením tohoto fenoménu může být zvýšený průtok LIMA během zvýšené periferní rezistence v tepnách levé paže při zvedání těžkých břemen touto končetinou.

Zhoršení anginy pectoris u pacientů se známou ICHS po revaskularizaci je obvykle dáno progresí aterosklerotických lézí, nikoliv nezjištěnou stenózou velké tepny. U pacientů po CABG využívající LIMA může být ovšem při zhoršení anginózních příznaků suspektní stenóza arteria subclavia sinistra.

(zza)

Zdroje: 1) Sone M., Koizumi A., Tamiya E., et al. Angina pectoris with pharyngeal pain alone: a case report. Angiology. 2009 Apr–May; 60 (2): 259–261. Epub 2008 Apr 2. 2) Tanindi A., Cengel A., Akyel A., et al. Relief of angina pectoris when carrying heavy loads with the left hand in a patient with previous coronary artery bypass graft operation who has severe exercise angina: a case report. Clin Cardiol. 2010 Dec; 33 (12): E73–E75. Epub 2010 Sep 15.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 19x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vyšetření mikrovaskulárního postižení u žen s anginózními příznaky bez postižení koronárních tepen

První výsledky dánské studie iPOWER ukázaly využitelnost neinvazivního dopplerovského měření průtokové koronární rezervy ramus interventricularis v diagnostice žen s anginou pectoris bez obstrukce koronárních tepen. Studie hodnotí další diagnostické metody a jejich prognostický význam a v budoucnu bude ženám s prokázaným mikrovaskulárním koronárním postižením nabídnuta účast ve studiích hodnotících terapeutické možnosti.Všechny novinky