Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Antihypertenziva v kombinaci: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Antiproteinurický účinek ramiprilu je největší u vyšších a rozdělených dávek

Specializace: dětská kardiologie interní lékařství kardiologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Antihypertenziva v kombinaci

Vydáno: 14.3.2018

Antiproteinurický účinek ramiprilu je největší u vyšších a rozdělených dávek

Nová studie u pacientů s hypertenzí a proteinurií prokázala, že ramipril snižuje proteinurii ve všech podávaných dávkách (2,5 mg, 5 mg a 10 mg denně). Většího přínosu z hlediska zmírnění proteinurie bylo ale dosaženo při dávkování 10 mg denně a ve dvou rozdělených dávkách.

Průběh studie

Do této otevřené studie bylo zařazeno 40 dospělých hypertoniků s krevním tlakem ≤ 150/90 mmHg, proteinurií 1–3 g/den a glomerulární filtrací ≥ 50 ml/min. Pacienti užívali 2,5 mg, 5 mg nebo 10 mg ramiprilu denně vždy v 1 nebo ve 2 denních dávkách v 10denních cyklech. Na konci každého cyklu byla měřena 24hodinová proteinurie ve frakci moči sbírané odděleně dopoledne, odpoledne a v noci.

Výsledky

Ramipril významně snížil 24hodinovou proteinurii v porovnání se vstupní hodnotou při každém z uvedených dávkování. Největšího poklesu bylo dosaženo u vyšších dávek a při podávání léčby ve 2 oddělených denních dávkách. Analýza jednotlivých frakcí sbírané moči ukázala nejvýraznější účinek ramiprilu na noční frakci moči při podávání ramiprilu 10 mg denně ve 2 oddělených denních dávkách, pravděpodobně kvůli lepšímu farmakokinetickému pokrytí noci léčbou.

Závěr

Ramipril snižuje proteinurii u hypertoniků ve všech dávkách. Tento jeho účinek lze maximalizovat, pokud je podáván ve vyšší dávce nebo ve 2 rozdělených denních dávkách.

(zza)

Zdroj: Cianfrone P., Simeoni M., Comi N. et al. How to improve duration and efficiency of the antiproteinuric response to ramipril: RamiPROT − a prospective cohort study. J Nephrol 2017; 30 (1): 95−102, doi: 10.1007/s40620-015-0256-3.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Srovnání losartanu a telmisartanu v rámci kombinace sartan/hydrochlorothiazid v léčbě hypertenze

Kombinace hydrochlorothiazidu jak s losartanem, tak i s telmisartanem vede k efektivnímu snížení zvýšeného krevního tlaku. Významné odlišnosti ovšem najdeme v dopadu obou léčiv na urátový a glukózový metabolismus.

Kombinace amlodipinu a kandesartanu snižuje výskyt velkých kardiovaskulárních příhod u hypertoniků s ischemickou chorobou srdeční

Vliv kombinace blokátorů receptoru 1 pro angiotenzin II (ARB) a dihydropyridinových blokátorů kalciových kanálů (DHP-CCB) na výskyt kardiovaskulárních příhod je nejasný, byť se jedná o účinnou kombinaci v léčbě hypertenze. Cílem post hoc analýzy studie HIJ-CREATE bylo porovnat incidenci závažných kardiovaskulárních událostí (MACE) u pacientů s hypertenzí a ischemickou chorobou srdeční (ICHS) léčených buď kombinací kandesartanu s amlodipinem, nebo kandesartanu s jiným DHP-CCB.

Renoprotektivní účinky kombinace losartan + hydrochlorothiazid v experimentálním modelu

Kombinace losartan + hydrochlorothiazid (HCTZ) byla v prevenci rozvoje renálního postižení po 5/6 nefrektomii u potkanů účinnější než kombinace losartan + furosemid. Tato studie vyvrací představu, že thiazidová a thiazidům podobná diuretika jsou neúčinná u pokročilého renálního selhání.Všechny novinky