-
Medical journals
- Career
Aplikovat jeden cyklus nebo jednu sérii chemoterapie?
: Klin Onkol 2019; 32(4): 305
: Letter to Editor
Vnímáte konstatování „pacientka dostala jeden cyklus chemoterapie AC“ a „pacientka dostala jednu sérii AC“ jako naprosto stejná, nebo zaměnitelná, nebo jako přinášející zcela odlišné, či sporné a diskutabilní informace? A jak vnímáte „pacientka dostala čtyři cykly AC“ a vedle toho „pacientka dostala čtyři série AC“?
Chápat a vykládat lze uvedené příklady určitě několika způsoby. Ten druhý příklad se čtyřmi cykly a sériemi bude čistě z pohledu denní onkologické praxe nejspíše nejméně matoucí. Obojí však, více či méně, vnáší do komunikace riziko nedorozumění, nepřesnosti a v některých situacích potenciálně i riziko nemalého problému.
Nemám ponětí o přesném důvodu poměrně běžného mísení výrazu „cyklus“ a „série“ v mluveném nebo písemném projevu, vč. odborných onkologických publikací. Nemám ani dojem, že by mohlo jít o záležitost vysvětlitelnou např. příslušenstvím k regionu, pracovišti nebo generačně a historicky. Nepochybně ve světle řady důležitějších a významnějších problémů je toto přemítání o názvosloví spíše odlehčujícím tématem z letní dovolené.
prof. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D.
Onkologická a radioterapeutická klinika
LF UK a FN Plzeň
Obdrženo: 21. 7. 2019
Labels
Paediatric clinical oncology Surgery Clinical oncology
Article was published inClinical Oncology
2019 Issue 4-
All articles in this issue
- Current Perspective on HPV-Associated Oropharyngeal Carcinomas and the Role of p16 as a Surrogate Marker of High-Risk HPV
- Role of the Microbiome in the Formation and Development of Colorectal Cancer
- Methods of Classical and Molecular Cytogenetics Suitable for Biodosimetry of Persons with Professional Exposure to Carcinogens
- BMI and Odds of Endometrial Adenocarcinoma in Czech Women – a Case Control Study
- The Pharmacoeconomic Analysis of Cetuximab and Panitumumab in the 1st Line Treatment of mCRC in Real Clinical Practice in the Czech Republic
- Incidence and Risk Factors of Distant Metastases of Head and Neck Carcinoma
- Oncology Case Report – When Is the Appropriate Time to Integrate Palliative Care?
- Farmakoekonomické studie a procesy HTA při hodnocení nákladů a benefitů nákladné inovativní léčby u nás i ve světě
- Aplikovat jeden cyklus nebo jednu sérii chemoterapie?
- Zemřel prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc., zakladatel dětské onkologie
- Onkologie v obrazech Kožní toxicita při cílené léčbě generalizovaného melanomu
- P21-Associated ncRNA DNA Damage-Activated Expression in Bladder Cancer
- The Role of Radiotherapy in Skull Metastasis of Thyroid Follicular Carcinoma
- Urgent Surgical Treatment of GIST of Esophago-Gastric Junction in a Patient with Giant Hiatal Hernia
- Proposed Strategies for Improving Adherence to Tyrosine Kinase Inhibitors in Patients with Chronic Myeloid Leukaemia
- Clinical Oncology
- Journal archive
- Current issue
- Online only
- About the journal
Most read in this issue- Role of the Microbiome in the Formation and Development of Colorectal Cancer
- Current Perspective on HPV-Associated Oropharyngeal Carcinomas and the Role of p16 as a Surrogate Marker of High-Risk HPV
- Oncology Case Report – When Is the Appropriate Time to Integrate Palliative Care?
- Incidence and Risk Factors of Distant Metastases of Head and Neck Carcinoma
Login#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Forgotten passwordEnter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.
- Career