Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Závislosti: Novinky
Standardy substituční léčby
Národní registr - NRLUD
Drogy v ČR
Drogy v Evropě
Drogy ve světě
Další...
 

Vyšetření mekonia novorozenců matek se závislostí na opioidech odhalí prenatální expozici těmto látkám

Specializace: adiktologie algeziologie praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Závislosti

Vydáno: 15.5.2013

Vyšetření mekonia novorozenců matek se závislostí na opioidech odhalí prenatální expozici těmto látkám

Finská studie ukázala, že neinvazivní vyšetření mekonia dětí narozených matkám se závislostí na opioidech odhalí zneužívání ilegálních i předepisovaných látek a umožní vytipovat ohrožené děti, které je třeba dále sledovat.

Během studie byly odebrány vzorky mekonia od 143 dětí matek závislých na opioidech. Byly provedeny testy na přítomnost 13 látek zahrnujících metabolit heroinu, amfetaminy, kyselinu tetrahydrokanabinolovou i látky, které jsou určeny pro předepisovanou substituční léčbu. Výsledky byly porovnány se zdravotními záznamy a anamnézou matek.

Alespoň jedna sledovaná látka byla zjištěna ve vzorku mekonia u 40 % vyšetřených dětí. U více než 1/3 těchto případů byl výsledek v rozporu se zdravotními záznamy a tvrzením matky. Jak při očekávané, tak při neočekávané pozitivitě výsledků se jednalo nejčastěji o látky určené pro substituční léčbu – buprenorfin a metadon.

Vyšetření mekonia novorozenců umožní vytipovat děti ohrožené z důvodu prenatální expozice opioidům, ale i matky, které v těhotenství zneužívaly nelegální nebo preskripční látky.

(zza)

Zdroj: Launiainen T., Nupponen I., Halmesmäki E., et al. Meconium drug testing reveals maternal misuse of medicinal opioids among addicted mothers. Drug Test Anal. 2013 Feb 6; doi: 10.1002/dta.1459. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Hlášené případy substituční léčby v ČR v roce 2012

Substituční léčba závislosti na opioidech spočívá v podávání substituční látky jiným než nitrožilním způsobem a pomáhá potlačit odvykací příznaky, zlepšit kvalitu života a dosáhnout konečné abstinence bez farmakologické podpory.

Podávání substituční léčby lze využít ke konzultaci o snížení konzumace alkoholu

Dvě pětiny pacientů, kteří užívají substituční léčbu při odvykání závislosti na opioidech, v nadměrné míře konzumují alkohol.

Elektronické zařízení pro výdej buprenorfinu-naloxonu při domácí substituční léčbě

Elektronické zařízení pro každodenní výdej dávky buprenorfinu-naloxonu v substituční léčbě při odvykání závislosti na opioidech považovala většina pacientů i zdravotníků v malé finské studii za bezpečné místo pro uskladnění tablet.Všechny novinky