Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Závislosti: Novinky
Standardy substituční léčby
Národní registr - NRLUD
Drogy v ČR
Drogy v Evropě
Drogy ve světě
Další...
 

Substituční léčba snižuje kriminalitu osob závislých na opioidech

Specializace: adiktologie algeziologie praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Závislosti

Vydáno: 29.6.2013

Substituční léčba snižuje kriminalitu osob závislých na opioidech

Podle finské retrospektivní studie zahrnující 169 osob závislých na opioidech snižuje substituční léčba kriminální činnost (počet odsouzení celkem, počet odsouzení za zneužívání drog a počet odsouzení za majetkové trestné činy). Zdá se, že spolu se snížením užívání nezákonných opioidů, rizika infekce HIV a dalších krví přenosných infekcí jde o další přínos substituční léčby.

Tato observační studie byla zaměřena přímo na vliv substituční léčby na kriminální činnost pacientů. Zařazeni byli všichni pacienti, kteří vstoupili do programu substituční léčby z důvodu odvykání závislosti na opioidech v Helsinské centrální univerzitní nemocnici v letech 2000 až 2005. Součástí programu byla i psychiatrická a psychosociální podpora. Pacienti byli sledováni 18 měsíců a údaje o kriminální činnosti byly získány z registru odsouzených v období 3 let před zahájením a po zahájení léčby.

Bylo zjištěno významné snížení počtu kriminálních činů při substituční léčbě. Výsledky byly podobné u celkového počtu odsouzení, odsouzení za zneužívání drog a majetkových trestných činů. Počet násilných trestných činů a řízení pod vlivem návykové látky byl příliš nízký a nebyl zjištěn pokles jejich výskytu během léčby. Nejlepších výsledků dosáhli pacienti, kteří byli současně závislí na amfetaminu. Pohlaví, věk, další závislosti, psychiatrické onemocnění a odstoupení od léčby měly na výsledky jen minimální vliv.

Tato studie ukázala snížení kriminální činnosti osob závislých na opioidech při substituční léčbě, což se jeví jako další přínos tohoto způsobu léčby závislosti.

(zza)

Zdroj: Vorma H., Sokero P., Aaltonen M., et al. Participation in opioid substitution treatment reduces the rate of criminal convictions: Evidence from a community study. Addict Behav. 2013 Jul; 38 (7): 2313–6. doi: 10.1016/j.addbeh.2013.03.009. Epub 2013 Mar 22.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Falešně pozitivní výsledky testování moči na buprenorfin při léčbě amisulpridem

Ve Velké Británii byly zjištěny dva případy falešně pozitivního výsledku vyšetření moči na přítomnost buprenorfinu pomocí enzymové imunoanalýzy CEDIA (cloned enzyme donor immunoassay).

Vyšetření mekonia novorozenců matek se závislostí na opioidech odhalí prenatální expozici těmto látkám

Finská studie ukázala, že neinvazivní vyšetření mekonia dětí narozených matkám se závislostí na opioidech odhalí zneužívání ilegálních i předepisovaných látek a umožní vytipovat ohrožené děti, které je třeba dále sledovat.

Hlášené případy substituční léčby v ČR v roce 2012

Substituční léčba závislosti na opioidech spočívá v podávání substituční látky jiným než nitrožilním způsobem a pomáhá potlačit odvykací příznaky, zlepšit kvalitu života a dosáhnout konečné abstinence bez farmakologické podpory.Všechny novinky