Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Závislosti: Novinky
Standardy substituční léčby
Národní registr - NRLUD
Drogy v ČR
Drogy v Evropě
Drogy ve světě
Další...
 

Substituční léčba buprenorfinem v komunitním centru

Specializace: adiktologie algeziologie praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Závislosti

Vydáno: 20.2.2014

Substituční léčba buprenorfinem v komunitním centru

Americká retrospektivní studie ukázala, že buprenorfin v léčbě závislosti na opioidech lze úspěšně používat i v rámci péče v komunitním centru, a to s vysokým podílem dosažené abstinence a dodržování substituční léčby. Zhruba polovina klientů úspěšně přešla na ambulantní léčbu buprenorfinem.

Američtí autoři provedli tuto deskriptivní analýzu na základě přezkoumání záznamů prvních 78 klientů, kteří v období červenec 2010 až srpen 2011 podstoupili substituční léčbu buprenorfinem v komunitním centru. Užívání buprenorfinu a opioidů bylo zjišťováno podle toxikologického rozboru moči odebírané jednou týdně u klientů, kteří pokračovali v léčbě.

Výsledky ukázaly, že průměrně byl počet týdnů, kdy klienti neužili žádné opioidy, 83 % a počet týdnů, kdy dodržovali léčbu buprenorfinem, 95 %. Pokud byly chybějící nebo neznámé údaje z rozboru moči započítány jako případy s pozitivitou na heroin a negativitou na buprenorfin, činil průměrný počet týdnů bez opioidů 60 % a s dodržováním léčby buprenorfinem 74 %. Na ambulantní substituční léčbu v rámci primární péče úspěšně přestoupilo 49 % klientů.

Substituční léčba buprenorfinem se jeví jako vhodná pro odvykání závislosti na opioidech také v komunitních centrech.

(zza)

Zdroj: Daniels A. M., Salisbury-Afshar E., Hoffberg A. A Novel Community-Based Buprenorphine Program: Client Description and Initial Outcomes. J Addict Med. 2014 Jan 3. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Cefalosporiny dle studie snižují craving u závislých na kokainu

Nedávno provedená americká studie přinesla nová zjištění týkající se drogových závislostí. GLT1, transportní protein glutamátu v mozku, podle ní hraje významnou roli v mechanismu vzniku bažení po kokainu.

Buprenorfin při léčbě závislosti na opiátech na předpis

Iniciální detoxifikační režim pomocí buprenorfinu (Subutex) pomohl více než polovině jedinců závislých na opiátech na předpis dosáhnout abstinence. Počet abstinujících jedinců se při kontrole 12. týden studie stabilizoval na 50 %.

Genetické variace v OPRD1 genu a odpověď na léčbu závislosti na opioidech

Farmakologická léčba závislosti na opioidech bohužel není vždy úspěšná. Odpověď se současná věda snaží hledat také pomocí metod genetické diagnostiky.Všechny novinky