Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Závislosti: Novinky
Standardy substituční léčby
Národní registr - NRLUD
Drogy v ČR
Drogy v Evropě
Drogy ve světě
Další...
 

Substituční léčba buprenorfinem u kojících matek

Specializace: adiktologie algeziologie praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Závislosti

Vydáno: 1.10.2012

Substituční léčba buprenorfinem u kojících matek

Australská studie měřila množství buprenorfinu a jeho metabolitu norbuprenorfinu v mateřském mléce žen závislých na opiátech, které užívají substituční léčbu, a hodnotila jeho nežádoucí účinky na kojence. Ukázala, že naměřená dávka buprenorfinu a jeho metabolitu, které jsou kojené děti vystaveny, pro ně s největší pravděpodobností nemá žádné akutní nežádoucí účinky.

Do studie bylo zahnuto 7 těhotných žen závislých na opiátech, které užívaly buprenorfin v průměrné dávce 7 mg/den (rozmezí 2,4–24 mg/den) a které plánovaly kojení. Po porodu a úspěšném zahájení laktace bylo od každé pacientky získáno několik vzorků mateřského mléka během 24 hodin. Koncentrace buprenorfinu a norbuprenorfinu byly měřeny chromatograficky a byla určena průměrná koncentrace během 24 hodin. Vypočtena byla absolutní denní dávka obou látek, které byl kojenec vystaven, jako násobek naměřené průměrné koncentrace a předpokládaného denního příjmu mléka 0,15 l/kg/den, a relativní dávka jako absolutní denní dávka u kojence dělená denní dávkou u matky upravenou na její tělesnou hmotnost. Zdravotní stav dětí byl hodnocen jednak přímo a jednak pomocí dotazníku ve stanovený den.

Průměrná koncentrace buprenorfinu v mateřském mléce byla 3,65 μg/l a norbuprenorfinu 1,94 μg/l. Kojené dítě bylo průměrně vystaveno denní dávce 0,55 μg/kg u buprenorfinu a 0,29 μg/kg norbuprenorfinu. Průměrná relativní dávka činila 0,38 % u buprenorfinu a 0,18 % u norbuprenorfinu. Podstatné je, že u dětí nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky, jejich zdravotní stav byl dobrý a vývoj probíhal podle očekávání.

Výsledky ukázaly, že substituční léčba buprenorfinem u kojících matek by neměla mít žádné krátkodobé nežádoucí účinky na kojené děti.

(zza)

Zdroj: Ilett K. F., Hackett L. P., Gower S., et al. Estimated Dose Exposure of the Neonate to Buprenorphine and Its Metabolite Norbuprenorphine via Breastmilk During Maternal Buprenorphine Substitution Treatment. Breastfeed Med. 2012 Aug; 7: 269–74. Epub 2011 Oct 19.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Zneužívání buprenorfinu jako důsledek špatné dostupnosti preskripce tohoto přípravku

Američtí autoři ukázali, že nedostupnost předepsané léčby buprenorfinem je rizikovým faktorem jeho zneužívání. Identifikovali také další rizikové faktory spojené se zneužíváním buprenorfinu.

Zahájení podávání metadonu v primární péči: studie ANRS-Methaville

Ve Francii byla nedávno dokončena studie, která porovnávala účinnost metadonu při substituční léčbě zahájené u praktického lékaře v porovnání se stejnou léčbou, která byla zahájena v centru drogové závislosti. Hodnocena byla abstinence užívání ilegálních opiátů po jednom roce léčby.

Léčba závislosti na opiátech s podáváním buprenorfinu-naloxonu nebo metadonu v době nové lékové politiky ve Spojeném království

V souladu se změnou politiky léčby drogové závislosti, která v posledních 5 letech probíhá ve Spojeném království a znamená přesun od pouhého zdůrazňování nutnosti abstinence směrem k maximální nabídce možností pro odvykání, ukázalo porovnání účinnosti metadonu a buprenorfinu předepsaných pro léčbu závislosti na opiátech vysokou účinnost tohoto postupu při dosažení abstinence osob závislých na heroinu.Všechny novinky