Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Závislosti: Novinky
Standardy substituční léčby
Národní registr - NRLUD
Drogy v ČR
Drogy v Evropě
Drogy ve světě
Další...
 

Srovnání dlouhodobé a krátkodobé léčby buprenorfinem a naloxonem u mladistvých závislých na opiátech

Specializace: adiktologie algeziologie praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Závislosti

Vydáno: 2.4.2009

Srovnání dlouhodobé a krátkodobé léčby buprenorfinem a naloxonem u mladistvých závislých na opiátech

Zejména užívání heroinu, ale i jiných opiátů mezi mladistvými v posledních letech vzrůstá. Obvyklou léčbou je detoxikace a konzultace. Léčba trvá týdny až měsíce, ať už probíhá ambulantně, nebo za hospitalizace. Mnoho klinik se striktně drží tohoto tradičního přístupu a nezavedlo léčbu opioidními agonisty. Počet relapsů je však při tomto tradičním přístupu stále vysoký. Předpokládá se, že posílení léčby o další medikaci může být mnohem účinnější.

Cílem studie bylo zhodnotit účinnost prodloužené léčby buprenorfinem v kombinaci s naloxonem ve srovnání s krátkou detoxikační léčbou. Buprenorfin je parciální opioidní μ-agonista. Již v minulosti byla prokázána jeho účinnost, ale většinou u dlouhodobě závislých dospělých.

Klinická studie probíhala od roku 2003 do roku 2006 a zúčastnilo se jí 152 pacientů ve věku od 15 do 21 let. Ti byli randomizováni do dvou skupin – v první absolvovali pacienti 12 týdnů léčby buprenorfinem s naloxonem, ve druhé 14denní detoxikační léčbu. Pacienti v první skupině dostávali až 24 mg buprenorfinu a naloxonu (v poměru 4:1) do 9. týdne a pak byla dávka postupně snižována až do 12. týdne. Pacienti ve druhé skupině dostávali až 14 mg buprenorfinu–naloxonu a postupně jim byla dávka snižována do 14. dne. Obě skupiny absolvovaly současně s medikamentózní léčbou dvakrát týdně konzultace jak individuální, tak skupinové.

Výsledky byly hodnoceny v průběhu léčby a v 6, 9 a 12 měsících po skončení léčby podle nálezu opiátů v moči. Pacienti, kteří podstoupili krátkodobou detoxikační léčbu, měli častěji pozitivní test na opioidy než skupina pacientů z krátkodobé léčby. Pacienti, kteří podstoupili krátkodobou léčbu, též uváděli následné častější užívání kokainu. Obě skupiny však nevykazovaly rozdíly v užívání alkoholu a marihuany.

Prodloužená léčba buprenorfinem s naloxonem přináší lepší výsledky ve srovnání s krátkodobou detoxikační léčbou zejména v průběhu léčby. Bude však nezbytný další výzkum ohledně bezpečnosti této léčby a jejího trvání u mladistvých osob závislých na opiátech.

(jos)

Zdroj: George E. Woody, Sabrina A. Poole, Geetha Subramaniam, et al.: Extended vs. Short-Term Buprenorphin-Naloxone for Treatment of Opioid-Addicted Youth: A Randomized Trial. JAMA, November 5, 2008 – Vol. 300, No 17.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Francouzská prospektivní observační studie léčby chronické hepatitidy C u uživatelů drog

V posledních letech ve Francii klesá počet uživatelů heroinu. Za podstatný důvod tohoto poklesu je považováno zavedení substituční terapie, která také snížila mortalitu spojenou s užíváním heroinu.

Detoxikace, nebo substituční léčba?

Obvyklá léčba mladých osob závislých na opioidních látkách se sestává z detoxikace a poradenství. V některých případech však může být užitečná i substituční léčba. Je ale úspěšnější krátkodobá substituční terapie, nebo detoxikace?

Retrospektivní hodnocení pacientů, kteří přešli z buprenorfinu na kombinaci buprenorfin–naloxon

Ve Finsku je buprenofin jedním z nejvíce zneužívaných opiátů.Všechny novinky