Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Závislosti: Novinky
Standardy substituční léčby
Národní registr - NRLUD
Drogy v ČR
Drogy v Evropě
Drogy ve světě
Další...
 

Sexuální dysfunkce u mužů závislých na opiátech – komparativní studie heroinu, metadonu a buprenorfinu

Specializace: adiktologie algeziologie praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Závislosti

Vydáno: 23.4.2010

Sexuální dysfunkce u mužů závislých na opiátech – komparativní studie heroinu, metadonu a buprenorfinu

Problematika sexuální dysfunkce u mužů závislých na opiátech se stala předmětem studie britských autorů. Jejich cílem bylo porovnat sexuální dysfunkci u mužů závislých na heroinu s těmi, kteří se léčili ze závislosti na opiátech pomocí metadonu nebo buprenorfinu.

Do studie bylo zařazeno celkem 91 pacientů, kteří byli v ambulantní péči komunitního protidrogového týmu v Birminghamu. Třicet z nich bylo závislých na heroinu, 33 pacientů užívalo metadon a 28 buprenorfin. Účastníci studie obdrželi speciální sebehodnoticí dotazník za účelem vyhodnocení sexuálních funkcí. Pro psychopatologické hodnocení byla použita krátká psychiatrická hodnoticí stupnice.

Pacienti uváděli širokou škálu sexuální dysfunkce (n = 90), a to: nízkou sexuální touhu (n = 38; 41,8 %), ztrátu sexuální fantazie (n = 17; 18,7 %), ztrátu ranní erekce (n = 25; 27,5 %), předčasnou ejakulaci (n = 54; 59,3 %) a ejakulaci s měkkým penisem (n = 67; 73,6 %). Méně pacientů na buprenorfinu (oproti těm, kteří užívali heroin a metadon) uvádělo ztrátu sexuální fantazie, ztrátu sexuální touhy, ztrátu erekce při pohybu, předčasnou ejakulaci (vše P < 0,05).

Výsledky studie poukázaly na to, že sexuální dysfunkce jsou u mužů užívajících opiáty běžné. Zároveň však bylo prokázáno, že vzhledem k méně pravděpodobným vedlejším účinkům se buprenorfin jeví významně vhodnějším než metadon či heroin.

Z klinické perspektivy je tedy velice důležité podotknout, že pacienti s opiátovou závislostí a ti, kteří jsou léčeni metadonem nebo buprenorfinem, by měli být rutinně dotazováni na přítomnost možné sexuální dysfunkce. Cílem je v tomto případě daný problém časně diagnostikovat a v případě potřeby provést vhodná vyšetření či eventuálně naplánovat i možnou léčbu.

(mik)

Zdroj: Addictive Disorders & Their Treatment. 6 (3): 137–143, září 2007.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv užívání kokainu na výsledky léčby opiátové závislosti u pacientů léčených buprenorfinem/naloxonem

Je již dobře známo, že užívání kokainu u pacientů léčených metadonem bývá spojeno s horšími výsledky léčby. Avšak souvislost mezi užíváním kokainu a terapií buprenorfinem v kombinaci s naloxonem nebyla dosud zcela objasněna.

Nefatální předávkování heroinem: výsledky z Austrálie

Téměř každý z pacientů závislých na opioidech si alespoň jednou za svůj drogový život zažil stav, kdy byl na pokraji předávkování. Naštěstí ale u většiny narkomanů tato příhoda neskončila smrtí.

Srovnání buprenorfinu a metadonu v terapii opiátové závislosti – možné výhody buprenorfinu v terapii kombinované opiátovo-benzodiazepinové závislosti

Metadon a buprenorfin lze v současné době považovat za hlavní reprezentanty substituční terapie pacientů s opiátovou závislostí. Nedávno publikovaná práce britských autorů se pokusila předběžně porovnat účinnost buprenorfinu a metadonu v detoxikační terapii pacientů se závislostí na opiátech.Všechny novinky