Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Závislosti: Novinky
Standardy substituční léčby
Národní registr - NRLUD
Drogy v ČR
Drogy v Evropě
Drogy ve světě
Další...
 

Přecitlivělost na opiáty lze léčit sublingvální desenzitizací buprenorfinem

Specializace: adiktologie algeziologie praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Závislosti

Vydáno: 24.5.2010

Přecitlivělost na opiáty lze léčit sublingvální desenzitizací buprenorfinem

Při podání opioidů se objevuje přecitlivělost (hypersenzitivita) způsobená přímou aktivací žírných buněk nebo bazofilů. Hypersenzitivní reakce na opioidy velmi ztěžuje léčbu závislosti. Reakce na buprenorfin byly hlášeny v mnoha klinických studiích. Nejčastějšími projevy byly rush, svědění a kopřivka, daleko méně pak bronchospasmus, angioedém nebo anafylaktický šok. Po metadonu a hydrokodonu se objevuje nauzea a zvracení, po oxykodonu ke zvracení přibývá kopřivka.

Sublingvální forma má důležité výhody

Buprenorfin (Subutex) je dostupný v několika formách, zejména sublingvální a intravenózní. Injekční aplikace je však riziková z důvodu přenosu nejrůznějších infekčních nemocí a z důvodu možné přítomnosti dalších přísad, které často alergizují (např. škrob). Při polknutí je Subutex prakticky neúčinný, a navíc může způsobit podráždění žaludku. Proto se sublingvální forma ukazuje jako velmi výhodná. Velmi dobře se vstřebává z dutiny ústní, takže rozpuštěním látky pod jazykem dochází během 5–10 minut k jeho vstřebání. Maximálního účinku dosahuje během 1,5 hodiny.

Sublingvální podání buprenorfinu s cetirizinem

Nyní se objevil první hlášený pokus o úspěšnou sublingvální desenzitizaci pomocí společného podávání buprenorfinu a cetirizinu. U jednadvacetileté závislé pacientky s původně vážnými anafylaktoidními reakcemi po podání jakéhokoli opioidního přípravku byl dokonce dosažen osmiměsíční stav remise.

Postup a výsledky byly následující:

  • Komerčně vyráběné 2mg tablety Subutexu byly rozpuštěny ve sterilní vodě.
  • Protože neexistují žádná data o stabilitě buprenorfinu v roztoku, byl roztok připravován těsně před podáním pacientce, a tím se minimalizovalo riziko poklesu účinku.
  • Následovala premedikace 10 mg cetirizinu.
  • Pacientka dostávala postupně rostoucí dávku buprenorfinu sublingválně každých 30 minut.
  • Cílová dávka buprenorfinu byla 2 mg 2× denně, spolu s 10 mg cetirizinu 1× denně.

Úspěšná desenzitizace přecitlivělosti na opioidy včetně buprenorfinu je velkým příslibem do budoucna, neboť nebyla dosud hlášena. Během substituční léčby nebyla hlášena nežádoucí interakce při společném podání buprenorfinu a cetirizinu. Přecitlivělost na opioidy je zprostředkovaná degranulací žírných buněk, která je indukována opioidními receptory a je nezávislá na IgE. Úspěšný pokus naznačuje, že desenzitizace žírných buněk se děje cestou down-regulace opioidních receptorů. Tato down-regulace umožňuje pacientům tolerujícím takto sublingvální buprenorfin tolerovat i další opiáty. Desenzitizace pomocí buprenorfinu s cetirizinem je tak alternativou k léčbě těžké přecitlivělosti na opioidy pomocí nonopioidních analgetik.

(ercp)

Zdroje: J Allergy Clin Immunol. 2010 Apr; 125 (4): 938–9. Publikováno online 11. 3. 2010.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Management závislosti na opiátech – nezmění se užívání buprenorfinu ve zneužívání?

Pro léčbu závislosti na opiátech a jejich zneužívání byl buprenorfin schválen již v roce 2004, a to ve speciálně vyškolených a certifikovaných centrech. V době schválení panovala na straně úřadů obava, že očekávané široké užívání tohoto přípravku postupně nahradí jeho rozsáhlé zneužívání, a to zejména vysoce rizikovými pacienty, pro které byl původně určen jako léčebný.

Sexuální dysfunkce u mužů závislých na opiátech – komparativní studie heroinu, metadonu a buprenorfinu

Problematika sexuální dysfunkce u mužů závislých na opiátech se stala předmětem studie britských autorů. Jejich cílem bylo porovnat sexuální dysfunkci u mužů závislých na heroinu s těmi, kteří se léčili ze závislosti na opiátech pomocí metadonu nebo buprenorfinu.

Vliv užívání kokainu na výsledky léčby opiátové závislosti u pacientů léčených buprenorfinem/naloxonem

Je již dobře známo, že užívání kokainu u pacientů léčených metadonem bývá spojeno s horšími výsledky léčby. Avšak souvislost mezi užíváním kokainu a terapií buprenorfinem v kombinaci s naloxonem nebyla dosud zcela objasněna.Všechny novinky