Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Závislosti: Novinky
Standardy substituční léčby
Národní registr - NRLUD
Drogy v ČR
Drogy v Evropě
Drogy ve světě
Další...
 

Falešně pozitivní výsledky testování moči na buprenorfin při léčbě amisulpridem

Specializace: adiktologie algeziologie praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Závislosti

Vydáno: 13.6.2013

Falešně pozitivní výsledky testování moči na buprenorfin při léčbě amisulpridem

Ve Velké Británii byly zjištěny dva případy falešně pozitivního výsledku vyšetření moči na přítomnost buprenorfinu pomocí enzymové imunoanalýzy CEDIA (cloned enzyme donor immunoassay). Příčinou byla zkřížená reakce s amisulpridem a sulpiridem, které jsou předepisovány v léčbě schizofrenie.

Buprenorfin se používá v substituční léčbě závislosti na opioidech a jeho vyšetření v moči se provádí při sledování této léčby nebo k záchytu nelegálního užívání. Je známa jeho zkřížená reakce s dalšími léky nebo jejich metabolity, jako jsou morfin, kodein a dihydrokodein. Amisulprid ani sulpirid nebyly dosud uvedeny v žádném zdroji informací o interferencích při použití metody CEDIA.

Tato metoda ale ukázala falešně pozitivní výsledky u dvou osob, které před vyšetřením popíraly nepovolené užívání buprenorfinu, ale užívaly z důvodu psychiatrického onemocnění předepsaný amisulprid. Kontrolní analýza moči pomocí kapalinové chromatografie ve spojení se spektrometrií ukázala nepřítomnost buprenorfinu a jeho metabolitů, ale pozitivní výsledek na přítomnost amisulpridu.

Zkřížená reaktivita amisulpridu a sulpiridu při vyšetření buprenorfinu metodou CEDIA je odhadem 0,003, resp. 0,002 %. Je ale významná vzhledem k vysoké koncentraci těchto léků v moči a nízkému prahu pro záchyt buprenorfinu.

Tato studie ukázala, že přítomnost buprenorfinu v moči zjištěnou imunoanalýzou CEDIA je třeba potvrdit selektivnější analytickou metodou.

(zza)

Zdroj: Birch M. A., Couchman L., Pietromartire S., et al. False-Positive Buprenorphine by CEDIA in Patients Prescribed Amisulpride or Sulpiride. J Anal Toxicol. 2013 May; 37 (4): 233–6; doi: 10.1093/jat/bkt016. Epub 2013 Mar 6.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vyšetření mekonia novorozenců matek se závislostí na opioidech odhalí prenatální expozici těmto látkám

Finská studie ukázala, že neinvazivní vyšetření mekonia dětí narozených matkám se závislostí na opioidech odhalí zneužívání ilegálních i předepisovaných látek a umožní vytipovat ohrožené děti, které je třeba dále sledovat.

Hlášené případy substituční léčby v ČR v roce 2012

Substituční léčba závislosti na opioidech spočívá v podávání substituční látky jiným než nitrožilním způsobem a pomáhá potlačit odvykací příznaky, zlepšit kvalitu života a dosáhnout konečné abstinence bez farmakologické podpory.

Podávání substituční léčby lze využít ke konzultaci o snížení konzumace alkoholu

Dvě pětiny pacientů, kteří užívají substituční léčbu při odvykání závislosti na opioidech, v nadměrné míře konzumují alkohol.Všechny novinky