Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Závislosti: Novinky
Standardy substituční léčby
Národní registr - NRLUD
Drogy v ČR
Drogy v Evropě
Drogy ve světě
Další...
 

Elektronické zařízení pro výdej buprenorfinu-naloxonu při domácí substituční léčbě

Specializace: adiktologie algeziologie praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Závislosti

Vydáno: 4.4.2013

Elektronické zařízení pro výdej buprenorfinu-naloxonu při domácí substituční léčbě

Elektronické zařízení pro každodenní výdej dávky buprenorfinu-naloxonu v substituční léčbě při odvykání závislosti na opioidech považovala většina pacientů i zdravotníků v malé finské studii za bezpečné místo pro uskladnění tablet.

Když si pacient závislý na opioidech, který se snaží své závislosti zbavit, odnese domů substituční léčbu v dávce postačující např. na několik měsíců, může pro něj být těžkým úkolem užívat tuto léčbu doporučeným způsobem. Ve středně velkém finském městě Kuopio proběhla studie, která hodnotila, zda by mohl tento problém částečně řešit elektronický zásobník, který každý den vydá pouze příslušnou dávku buprenorfinu-naloxonu.

Do studie bylo zařazeno 37 pacientů závislých na opioidech, kteří podstupovali substituční léčbu doma bez dozoru. Domů si odnesli elektronický zásobník s dávkami buprenorfinu-naloxonu na 4 měsíce. V centru pro výměnu jehel poté vyplnili dotazníky zaměřené na to, jak elektronický zásobník ovlivnil zneužívání substituční léčby. Dotazníky vyplnilo také 19 zaměstnanců tohoto centra a byl proveden systematický průzkum údajů o drogách z místní univerzitní nemocnice.

Většina pacientů (68 %) a zaměstnanců (58 %) uvedla, že považuje elektronický zásobník za bezpečné místo pro uskladnění tablet buprenorfinu-naloxonu. Pět pacientů (16 %) dokonce prohlásilo, že jim elektronický zásobník zabránil ve zneužití substituční léčby.

I když tento elektronický zásobník neřeší zneužívání ilegálně dostupných drog, může být užitečným nástrojem, který zvyšuje bezpečnost substituční léčby při odvykání závislosti na opioidech řízené samotným pacientem v domácích podmínkách.

(zza)

Zdroj: Uosukainen H., Pentikäinen H., Tacke U. The effect of an electronic medicine dispenser on diversion of buprenorphine-naloxone-experience from a medium-sized Finnish City. J Subst Abuse Treat. 2013 Feb 20; pii: S0740-5472(13)00014-7; doi: 10.1016/j.jsat.2013.01.003. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Prediktory úspěšnosti léčby závislosti na preskribovaných opiátech buprenorfinem/naloxonem

Hlavní pozornost výzkumu v oblasti léčby závislosti na opiátech je zaměřena především na aspekty terapie závislosti na heroinu. V posledních letech však dochází k podstatnému nárůstu incidence závislosti na opiátech na lékařský předpis.

Klinická praxe substituční léčby buprenorfinem u osob závislých na opioidech potvrzuje výsledky studií

Při podávání buprenorfinu jako substituční léčby u osob závislých na opioidech v reálných podmínkách byl zjištěn podobný podíl osob, které dodržují substituční léčbu po 6 a 12 měsících, jako v klinických studiích.

Substituční léčba buprenorfinem-naloxonem je účinná a bezpečná i v reálné praxi

Neintervenční dvanáctiměsíční studie potvrdila účinnost a bezpečnost substituční léčby buprenorfinem-naloxonem u pacientů závislých na opioidech v podmínkách reálné praxe.Všechny novinky