Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Závislosti: Novinky
Standardy substituční léčby
Národní registr - NRLUD
Drogy v ČR
Drogy v Evropě
Drogy ve světě
Další...
 

Dostupnost léčby závislosti

Specializace: adiktologie algeziologie praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Závislosti

Vydáno: 23.1.2010

Dostupnost léčby závislosti

Jakkoliv je léčba závislosti na různých látkách rozvinutá, může být vzhledem ke své ceně pro řadu pacientů obtížně dostupná. A právě dostupnost jednotlivých léků sloužících jako substituční terapie se pokusili ve své studie publikované v odborném časopise Journal of Substance Abuse Treatment osvětlit vědci z Brandeis University v americkém Walthamu.

Systém zdravotnictví i zdravotního pojištění funguje v USA odlišně než například v České republice. V USA si každý občan může, ale nemusí platit speciální zdravotní pojištění, které mu podle kvality zdravotního plánu a výše platby poskytuje lepší péči. Podle nových zdravotních plánů, které byly zavedeny ve Spojených státech amerických, se počítá se sdílením zdravotních nákladů a větší administrativní kontrolou, která by zamezila eskalaci výdajů. Tato nová zdravotní politika ale pravděpodobně bude mít vliv na počty předepsaných léků a jejich následné užívání závislými pacienty.

Důležité pokroky v klinické farmakologické léčbě závislostí proto poukazují na potřebu přezkoumat, jak farmakologické benefity ovlivňují medikaci v léčbě závislosti na omamných látkách a jaká je dostupnost těchto látek.

Američtí vědci ve své studii zkoumali rozsah a přísnost předpisů soukromých zdravotních plánů (obdoba zdravotního pojištění v USA) na naltrexon a disulfiram k léčbě závislosti na alkoholu, a na buprenorfin u závislosti na opiátech. Výzkum pak probíhal na celém území USA a poskytl následující výsledky.

Celkem 31 procent pojistných produktů, které se na území Spojených států amerických běžně prodávají, má z lékopisu vyjmut buprenorfin. Naproti tomu 55 procent pojištění má v preskripci této látky spoluúčast pacienta nastavenou na maximum. Jedinou téměř bez problémů dostupnou substituční látkou byl naltrexon, na jehož úhradu se téměř vždy uzavřené zdravotní pojištění vztahovalo.

Tato zjištění amerických lékařů jsou v kontrastu oproti systému, který panuje v České republice. U nás je substituční léčba hrazena z veřejného zdravotního pojištění, takže je velmi snadno dostupná. Jak tedy studie amerických vědců ukázala, nastavení zdravotních plánů má velký vliv na dostupnost substituční léčby u závislých pacientů, a tím i na jejich odvykací terapii.

(kam)

Zdroj: Horgan CM, et al. Availability of addiction medications in private health plans. J Subst Abuse Treat 2008(Mar);34(2):147-156. Epub 2007 May 17.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Data nepodporují buprenorfin jako lék první volby závislých na opiátech: oponenti pro švédskou studii

Možností, jak léčit pacienty závislé na opioidech, je několik. Názory na účinnost a vhodnost indikace jednotlivých substitučních přípravků se ale velmi liší. Před nedávnem proto došlo na stránkách odborného medicínského časopisu The American Journal of Psychiatry ke zpochybnění výzkumu, který jako lék první volby rozhodně nedoporučoval metadon.

I substituční látky se v České republice zneužívají

Subutex je lék obsahující opioidní látku buprenorfin a je typickým zástupcem medikamentů, které se podávají závislým narkomanům v rámci substituční léčby. Kromě řádně předepsaných léčiv však existuje i prodej na černém trhu.

Toxicita nadměrných dávek buprenorfinu u dětí

O nežádoucích účincích předávkování bupreforfinem u dospělých se ví poměrně mnoho. Daleko méně informací je ale o užití nadměrných dávek tohoto léku dětmi. Toto informační okno se pokusili napravit američtí vědci z University of Maryland School of Pharmacy, kteří svou práci publikovali v odborném medicínském časopise Pediatrics.Všechny novinky