Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Závislosti: Novinky
Standardy substituční léčby
Národní registr - NRLUD
Drogy v ČR
Drogy v Evropě
Drogy ve světě
Další...
 

Celkové náklady na substituční léčbu buprenorfinem nejsou vyšší než u metadonu

Specializace: adiktologie algeziologie praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Závislosti

Vydáno: 1.10.2013

Celkové náklady na substituční léčbu buprenorfinem nejsou vyšší než u metadonu

Substituční léčba závislosti na opioidech byla až dosud považována za levnější, pokud byl podáván metadon. Jedná se ale o náklady na samotný lék. Cílem této britské studie bylo porovnat celkovou nákladovou efektivitu substitučních programů s oběma preparáty.

Studie proběhla v britském Norfolku, zahrnovala 361 osob závislých na opioidech a délka sledování byla 6 měsíců. Porovnávány byly náklady na substituční program (cena léku, náklady na dohled lékárny a výdej léku a náklady služeb kliniky) a účinnost substitučního programu, která byla měřena podílem pacientů, kteří pokračovali v substitučním programu po 6 měsících, a podle schopnosti substitučního programu docílit úplnou abstinenci od nelegálních opioidů.

Náklady na samotný přípravek byly nižší u metadonu, ovšem náklady lékáren a klinik byly u toho přípravku vyšší než u bruprenorfinu. Průměrné celkové náklady po úpravě na zavádějící faktory se mezi programem s metadonem a s buprenorfinem významně nelišily. Podíl osob, které pokračovaly v substitučním programu po 6 měsících, byl vyšší u metadonu. Naopak schopnost vyhnout se užívání nelegálních opioidů současně se substituční léčbou byla větší u programu s buprenorfinem.

Pokud je důležitým cílem substituční léčby závislosti na opioidech úplná abstinence od nelegálních drog při současně probíhající substituční léčbě, je buprenorfin považován za vhodnou léčbu.

(zza)

Zdroj: Maas J. et al. Economic evaluation: A comparison of methadone versus buprenorphine for opiate substitution treatment. Drug Alcohol Depend. 2013 Aug 17; pii: S0376-8716(13)00283-4; doi: 10.1016/j.drugalcdep.2013.07.018. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Prenatální expozice metadonu či buprenorfinu – různé profily neonatálního abstinenčního syndromu

Závislost na opioidech v průběhu těhotenství je spojena s mnoha rizikovými faktory, které přispívají k nepříznivým mateřským či neonatálním následkům. Zavedení terapie metadonem zlepšilo průběh těhotenství i neonatální výsledky.

Může dlouhodobá léčba buprenorfinem/naloxonem zablokovat dopaminergní aktivitu a potencovat recidivu?

V České republice se pro léčbu opiátové závislosti používají přípravky Subutex a Suboxone, jejichž používání se zdá být velmi slibné. Vědci však zjistili, že možná existuje zvýšené riziko recidivy závislosti při chronickém užívání těchto látek.

Přínos substituční léčby je významný i při současném zneužívání nelegálních opioidů

Norská retrospektivní studie ukázala, že substituční léčba (SL) závislosti na opioidech má svůj přínos i u osob, které si nadále injekčně aplikují nelegální drogy.



Všechny novinky