Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Vlhké krytí ran: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Přípravek z lékařského medu napomáhá vlhkému hojení ran

Specializace: dermatologie dětská dermatologie farmaceutický asistent farmacie farmakologie chirurgie všeobecná interní lékařství sestra
Téma: Vlhké krytí ran

Vydáno: 22.9.2015

Přípravek z lékařského medu napomáhá vlhkému hojení ran

Hojení ran představuje v moderní medicíně poměrně složitou problematiku. Na trhu se objevuje celá řada komerčně připravovaných produktů, které mohou výrazně napomoci přirozeným reparačním procesům. V rámci konceptu vlhkého hojení ran se univerzálně využívají hydrogely, včetně přípravku Revamil, vyrobeného ze 100% sterilního lékařského medu.

Výhodou hydrofilních gelů je na jedné straně jejich schopnost uvolňovat vlhkost a tím rehydratovat suché a nekrotické tkáně, na straně druhé pak potenciál pro absorpci nadbytečné tekutiny z povleklých, rozbředlých a secernujících ran. Tyto látky tak napomáhají čištění defektů a odlučování devitalizovaných kusů tkáně a povlaků, podporují granulaci a epitelizaci.

Přípravek Revamil se uplatňuje jak v péči o akutní rány typu traumat, odřenin, opařenin nebo popálenin, tak u chronických defektů, zahrnujících bércové vředy, diabetickou nohu, dekubity nebo pooperační rány. Kromě standardních vlastností hydrogelů nabízí také samotný efekt medové složky, která působí antibakteriálně a protizánětlivě. Tento účinek je zajištěn především enzymem glukózooxidázou, který je přirozenou součástí medu a jeho aktivita vydrží přibližně po dobu 50 hodin od zahájení kontaktu s prostředím defektu. Po aplikaci do rány se totiž enzym aktivuje a jeho činností vzniká malé množství peroxidu vodíku. Ačkoliv je jeho koncentrace dostatečně vysoká pro kontrolu bakteriálního růstu a jeho eliminaci, nezpůsobuje další poškození vitální tkáně.

Vzhledem ke stoupajícímu výskytu k antibiotické terapii rezistentních nozokomiálních bakteriálních kmenů je podstatné, aby používané prostředky zajišťovaly dobrou účinnost napříč mikrobiálním biomem. Podle srovnávacího provokačního testu, provedeného na oddělení lékařské mikrobiologie Zdravotnického centra v Amsterodamu, bylo dokázáno, že přípravek Revamil působí baktericidně nejen na běžné kmeny Staphylococcus aureus, ale také na kmeny rezistentní k antistafylokokovým penicilinům (MRSA). Tento produkt tak představuje velmi slibnou alternativu v léčbě akutních i chronických ran a jeho použití může být zvažováno u všech pacientů, kteří mají riziko komplikovaného hojení kožních defektů.

(ond)

Zdroj: Souhrn informací o přípravku Revamil. http://www.acarehealth.cz

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,6/5, hodnoceno 19x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Klinické výsledky aplikace hemoglobinového spreje v terapii chronických ran

Ischemie a hypoxie kůže a podkožní tukové tkáně jsou jednou z komplikací při hojení chronických ran. Problém by mohl vyřešit sprej s obsahem hemoglobinu, který dodává hypoxickým tkáním potřebný kyslík. Nadějné výsledky přináší nejnovější výzkum, který se zaměřil na užití spreje v terapii chronických ran.Všechny novinky