Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Vlhké krytí ran: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Princip účinku medu v léčbě chronických i infikovaných ran

Specializace: dermatologie dětská dermatologie farmaceutický asistent farmacie farmakologie chirurgie všeobecná interní lékařství sestra
Téma: Vlhké krytí ran

Vydáno: 3.4.2017

Princip účinku medu v léčbě chronických i infikovaných ran

Nárůst rezistence bakterií vůči antibiotikům vede k čím dál rozšířenějšímu využívání moderních typů přípravků pro ošetřování ran. Mezi ně patří rovněž prostředky s obsahem medu, který má jedinečné vlastnosti přispívající k rychlejšímu i komfortnějšímu hojení.

Základní vlastnosti medu

Ze široké škály hojivých vlastností medu těží například přípravky z řady Revamil. Tento hydrofilní gel je vhodný k ošetřování různých typů chronických i infikovaných ran. Základem terapie jsou antibakteriální vlastnosti medu. Přípravky s obsahem 100% čistého lékařského medu s vysokým obsahem cukru udržují vlhké prostředí v ráně, které podporuje hojení. Viskozita medu přispívá k ochraně před infekcí. V procesu hojení hrají pozitivní roli také imunomodulační vlastnosti medu.

Antibakteriální účinek díky enzymu

Antibakteriální vlastnosti medu spočívají v přítomnosti enzymu glukózooxidázy, který se aktivuje, když med přijde do styku s ránou, a vede k tvorbě peroxidu vodíku. Ten následně likviduje bakterie přítomné v ráně. Enzym, který je účinný po dobu až 50 hodin, přispívá ke komfortu při léčbě ran pomocí přípravků s medem – toto krytí není nutné měnit denně, interval výměn může být až 3 dny.

Podpora hojení a pH

Typické pH medu se pohybuje mezi 3,2 a 4,5. Tato hodnota je dostatečně nízká, aby zaručovala inhibiční účinek vůči patogenům jako Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa či Streptococcus pyogenes. Kyselé pH v ráně zpomaluje množení bakterií a podporuje proces hojení. K regulaci kyselého prostředí přispívá kyselina glukonová v medu, která vzniká taktéž díky působení glukózooxidázy.

Protizánětlivé působení a dobrá snášenlivost

Díky protizánětlivým účinkům přípravků s medem jsou takové produkty vhodné pro léčbu ran, které nereagují na konvenční terapii antibiotiky a antiseptiky, a rány s infekcí vyvolanou methicilin-rezistentním Staphylococcus aureus (MRSA). Výhodou přípravků s medem je dobrá snášenlivost, která byla u řady Revamil potvrzena analýzou na toxicitu, přecitlivělost a podráždění.

Další možný mechanismus účinku

Zajímavým poznatkem v oblasti využití medu k ošetřování ran je fakt, že i v případě absence glukózooxidázy jsou některé druhy medu (například z keře manuka – Leptospermum scoparium) schopny působit antibakteriálně. Mechanismus účinku medu s neperoxidovou aktivitou se připisuje nízkému pH a vysoké osmolaritě. Výzkumy prokazují účinnost takového medu proti široké škále bakterií, mimo jiné Escherichia coli a Enterobacter aerogenes. To dokládá velký potenciál přípravků na bázi medu.

Možnosti využití na rány

Kombinace popsaných vlastností dělá z produktů s obsahem medu víceúčelové přípravky vhodné na akutní rány, jako jsou odřeniny, řezné rány či popáleniny. Uplatní se i v léčbě chronických ran, například bércových vředů, proleženin nebo pooperačních ran. V případě přípravků Revamil se využívá jak forma gelu, který se vyznačuje dobrou vstřebatelností a schopností proniknout do hlubších vrstev rány, tak i varianta ve formě připravených krytí.

(pak)

Zdroje:

  1. Mandal M. D., Mandal S. Honey: its medicinal property and antibacterial activity. Asian Pac J Trop Biomed 2011 Apr; 1 (2): 154−160.
  2. Revamil hydrofilní gel. A care Health. Dostupné na: www.acarehealth.cz/cs/wound-care/revamil

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1,8/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Terapeutické působení medu v rámci hojení ran

Léčebné působení medu při hojení ran je přičítáno zejména jeho antimikrobiálním a protizánětlivým vlastnostem. Zlepšuje také přirozené samočištění ran, přispívá k eliminaci množství odumřelých tkání v ráně a má antioxidační vlastnosti. Pozitivem je rovněž zmírnění zápachu z rány. Zároveň u bakterií nedochází ke vzniku rezistencí na med a jeho účinné složky.

Průvodce fázemi hojení ran a doporučená péče o rány

Hojení ran je popisováno jako proces skládající se v závislosti na zvoleném přístupu k této problematice ze 3−4 fází. Přehled a specifika jednotlivých fází i příklady vhodné terapie přinášíme v následujícím článku.

Využití hydrokoloidních vláken při vlhkém hojení ran

Tvorba a zachování vlhkého prostředí v ráně jsou zásadními aspekty pro úspěšné hojení různého typu ran. Vlhké krytí podporuje granulační i epitelizační fázi hojení, méně traumatizuje ránu a zkracuje dobu léčby. Proto je různým formám vlhkého krytí ran věnována velká pozornost.Všechny novinky