Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Vlhké krytí ran: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Lékařský med: obohacení o antimikrobiální peptidy zvyšuje účinnost vůči patogenům rezistentním na antibiotika

Specializace: dermatologie dětská dermatologie farmaceutický asistent farmacie farmakologie chirurgie všeobecná interní lékařství sestra
Téma: Vlhké krytí ran

Vydáno: 18.4.2016

Lékařský med: obohacení o antimikrobiální peptidy zvyšuje účinnost vůči patogenům rezistentním na antibiotika

Antimikrobiální lékařský med působí s vysokou účinností jak proti bakteriím citlivým, tak i rezistentním na antibiotika. Je zajímavým prostředkem pro lokální antimikrobiální ošetření rány. Med je ředěn exsudátem rány, rychlá baktericidní aktivita až do vysokého stupně ředění je předpokladem úspěchu jeho aplikace.

Úvod

Studie provedená na Amsterdamské univerzitě zkoumala kinetiku zabíjení bakterií odolných vůči antibiotikům u nezpracovaného Revamil (RS) medu s cílem zvýšit baktericidní aktivitu RS medu obohacením o jeho endogenní sloučeniny nebo přidáním antimikrobiálních peptidů (AMPs).

RS med sám o sobě obsahuje řadu baktericidních faktorů, jimiž jsou vysoká koncentrace cukrů, peroxid vodíku, nízké pH, methylglyoxal a peptid bee-defensin 1. Svými antimikrobiálními vlastnostmi působil na ATB-rezistentní izoláty Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus epidermidis, Enterococcus faecium a Burkholderia cepacia, které byl schopen během 2 hodin zničit, postrádal ovšem takto rychlou aktivitu proti methicilin-rezistentnímu Staphylococcus aureus (MRSA) a proti bakteriím produkující širokospektré beta-laktamázy (ESBL; např. Escherichia coli).

Obohacení o baktericidní peptid 2

V rámci studie nebylo proveditelné zvýšit aktivitu RS medu obohacením o vlastní endogenní sloučeniny. Podařilo se však obohatit RS med o syntetický baktericidní peptid 2 (BP2), RS med pak vykazoval rychlou baktericidní účinnost vůči všem testovaným druhům, včetně MRSA a ESBL+ E. coli, a to až do 10−20násobného zředění.

Kinetika baktericidní aktivity RS medu se lišila v závislosti na jeho ředění. RS med ve 40% koncentraci snížil přežití kmenů methicilin-rezistentního S. epidermidis (MRSE), vankomycin-rezistentního Enterococcus faecium (VREF), ESBL produkující P. aeruginosa a Burkholderia cepacia na nedetekovatelné hladiny během 2 hodin, u kmenů MRSA a ESBL produkující E. coli vyžadovala inkubace 6 hodin. Ve 20% koncentraci eliminoval Bukholderia cepacia na nedetekovatelnou koncentraci během 4hodinové inkubace, zatímco u ostatních všech bakterií inkubace vyžadovala 24 hodin.

Závěr

Lze konstatovat, že obohacením RS medu o BP2 se podařilo zvýšit jeho baktericidní aktivitu. Nabízí se tak možnost vývoje dalších klinicky použitelných antimikrobiálních přípravků na bázi medu s rychlou a širokospektrou účinností.

(ave)

Zdroj: Kwakman P. H. S., de Boer L., Ruyter-Spira C. P. et al. Medical-grade honey enriched with antimicrobial peptides has enhanced activity against antibiotic-resistant pathogens. Eur J Clin Microbiol Infect Dis 2011 Feb; 30 (2): 251–257; doi: 10.1007/s10096-010-1077-x.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,3/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Hojení bércového vředu s využitím Microdacyn 60® hydrogelu a Microdacyn 60® roztoku – kazuistika

Microdacyn 60® hydrogel a Microdacyn 60® roztok představují superoxidované produkty, které podporují proces hojení a vytváří přirozeně vlhké prostředí ve spodině rány. Využití těchto produktů v terapii bércového vředu popisuje kazuistika čerpající ze zkušenosti Chrudimské nemocnice.

Kazuistika: Revamil v rámci chronické péče

Následující kazuistika popisuje velmi dobrou zkušenost s použitím Revamilu v terapii chronického vředového onemocnění.

Výhody Microdacynu a kazuistika hojení popálenin

Superoxidovaný roztok Microdacyn Wound Care je vhodný pro ošetření akutních i chronických ran různé etiologie. Výjimkou nejsou ani popáleniny 1. a 2. stupně. Následující text přiblíží výhody tohoto produktu a kazuistiku hojení popálenin u dvouletého dítěte.Všechny novinky