Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Ztráta kostní hmoty u Crohnovy nemoci a role cvičení

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 26.4.2009

Ztráta kostní hmoty u Crohnovy nemoci a role cvičení

Crohnova nemoc je spojena s řadou sekundárních komplikací. Jednou z nich je i snížení kostní denzity a s tím spojená osteoporóza, která s sebou přináší mimo jiné riziko patologických zlomenin.

Příčiny této metabolické poruchy struktury kostí tkáně jsou v populaci multifaktoriální a mohou zahrnovat jak stavy způsobené základním onemocněním a spojené s chronickým zánětem, tak i podávání vysokých dávek steroidů, ztrátu váhy a malabsorpci, nedostatek cvičení a fyzické aktivity a také genetické dispozice ke ztrátě kostní tkáně. Na ztrátě kostní hmoty se rovněž pravděpodobně podílí aktivita TNF-alfa a dalších zánětlivých cytokinů, výrazná zejména u agresivnějších forem Crohnovy nemoci, kde také bývá osteopenie výraznější.

Roli cvičení a fyzické aktivity v prevenci a léčbě ztrát kostní hmoty u pacientů s Crohnovou nemocí byla doposud věnována velmi malá pozornost – a to i přes popsaný příznivý účinek cvičení u zdravé populace. Článek australských lékařů publikovaný v odborném časopise Inflammatory Bowel Diseases se snažil zdokumentovat prevalenci a rizikové faktory pro sníženou kostní denzitu u pacientů s Crohnovou nemocí.

Snížená kostní denzita byla popsána u 5–80 % pacientů s Crohnovou nemocí. Předpokládá se, že přibližně 40 % pacientů s Crohnovou nemocí trpí osteopenií a 15 % osteoporózou. Výsledky studií také naznačují, že pacienti s Crohnovou nemocí mají oproti zdravým jedincům v kontrolní skupině i oproti pacientům s ulcerózní kolitidou a dalšími gastrointestinálními obtížemi mírně, avšak přesto statisticky významně zvýšené riziko patologických fraktur.

Studie se také se věnovala možným léčebným opatřením v přístupu k osteoporóze u pacientů s Crohnovou nemocí. V průběhu terapie steroidy by měl být důraz kladen nejen na dostatečný přísun kalcia a vitaminu D a na terapii bisfosfonáty, ale i na přiměřenou fyzickou aktivitu.

Zdroje:

  • 1.Lee N, Radford-Smith G, Taaffe DR. Bone loss in Crohn's disease: exercise as a potential countermeasure. Inflamm Bowel Dis 2005(Dec);11(12):1108–1118.
  • 2.Crohn's and Colitis foundation of Canada Fact sheet: Osteoporosis and IBD. Publikováno v r. 2002. Dostupné na http://www.ccfc.ca/English/about/publications/Winter_ENG_2002.pdf – stav k 11. 4. 2009.
(hak)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv tělesné aktivity na stav pacienta při idiopatických střevních zánětech

Tělesná aktivita a cílené cvičení patří obecně k nefarmakologické terapii řady chronických onemocnění. Nakolik je přínosná v rámci léčby idiopatických střevních zánětů, zkoumají vědci po hypotetické i klinické stránce...

Nenáročné fyzické cvičení zlepšuje kvalitu života pacientů s Crohnovou chorobou

Prospěšnost fyzicky nenáročné tělesné aktivity u zánětlivých onemocnění je často vzhledem k absenci relevantních klinických studií zpochybňována. Cílem tohoto výzkumu bylo zhodnocení vlivu nenáročné chůze na kvalitu života u pacientů se střevním autoimunitním onemocněním – Crohnovou chorobou.

Role mesalazinu v prevenci rekurence divertikulitidy a v terapii divertikulární nemoci.

Terapie mesalazinem v italské studii vyznívá stejně efektivní v porovnání s lokálními ATB v prevenci rekurence divertikulitidy. Mesalazin je výrazně efektivnější v terapii symptomů divertikulární nemoci. Výhodou medikace mesalazinem v této indikaci jsou jeho minimální nežádoucí účinky.Všechny novinky