Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Zpráva o Svatováclavské IBD konferenci 2014

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 3.10.2014

Zpráva o Svatováclavské IBD konferenci 2014

Na letošní Svatováclavské IBD konferenci jsme v sobotu 27. 9. přivítali přes 100 pacientů z celé ČR, kteří si přijeli poslechnout nejen odborné přednášky, ale využili také možnost diskutovat s lékaři, právníkem sdružení nebo navázat nové kontakty s ostatními pacienty.

V rámci konference bylo také uděleno čestné členství ve sdružení Pacienti IBD doc. MUDr. Vladimíru Zbořilovi, CSc., a IBD NEJ sestřičce roku 2013 paní Věře Boldišové.

Na začátek konference byla zařazena přednáška o novinkách v léčbě IBD pacientů, kterou přednesl prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc. Další přednášky směřovaly k problémům, které IBD pacienty často trápí, tj. revmatologickým problémům souvisejícím s IBD (prof. MUDr. Ladislav Šenolt, Ph.D.), k informacím o umělé výživě (MUDr. Petr Wohl), gynekologickým problémům a porodu u IBD pacientek (doc. MUDr. Michal Zikán, Ph. D.), kožním problémům a komplikacím u pacientů s IBD (MUDr. Kateřina Jůzlová). V závěru byli účastníci právníkem sdružení JUDr. Michalem Sýkorou informováni o právní problematice v oblasti invalidních důchodů a lázeňské péče. Přednáškovou část konference uzavřelo vystoupení psychologa MUDr. Radkina Honzáka a panelová diskuze s odborníky.

Z jednotlivých přednášek byl po odsouhlasení přednášejícími pořízen videozáznam, který bude vystaven na stránkách sdružení www.crohn.cz i pro ty pacienty, kteří se letošního ročníku nemohli zúčastnit.

Další část konference byla věnována činnosti sdružení Pacienti IBD, informacím o projektech WC karta (v září 2014 vydáno 385 karet a osloveno ke spolupráci více než 60 soukromých i veřejnoprávních subjektů) a WC kompas (oficiální spuštění 1. 10. 2014). Také bylo vyhlášeno pořádání Světového dne IBD 2015 (datum bude stanoveno), jehož program by měl vzejít především z pacientských nápadů a aktivit. Jeho součástí bude také vyhlášení IBD NEJ sestřičky 2014 za podpory firmy Ferring Pharmaceuticals, s. r. o.

V rámci bohatého programu byli také vyhlášeni vítězové pacientské „Letní soutěže 2014 aneb nebojme se s IBD cestovat“, během které mohli pacienti s IBD posílat fotografie a pohlednice z letních cest a dovolených. Na základě hlasování veřejnosti, které proběhlo na facebookové stránce sdružení www.facebook.com/pacientiIBD, byli vybráni vítězové fotografické části soutěže. Vítězové pohlednicové kategorie byli losováni na konferenci.

Pacienti také představili vlastní fotografickou virtuální výstavu (bit.ly, která má dokumentovat život a boj pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou.

Svatováclavská IBD konference 2014 se uskutečnila za podpory grantu Ministerstva zdravotnictví ČR a dalších sponzorů, mimo jiné i společnosti Ferring Pharmaceuticals, s. r. o.

Konference byla pacienty hodnocena vesměs pozitivně, což vyplývá z jejich kladných reakcích na Facebooku.

To vše nás zavazuje k uspořádání dalšího ročníku Svatováclavské IBD konference, který bude jubilejní, desátý.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Parciální enterální výživa spolu se specifickou dietou u pacientů s Crohnovou nemocí

Je obecně dobře známo, že u dětských pacientů s Crohnovou nemocí je exkluzivní enterální výživa efektivní při navození remise. Parciální enterální výživa (PEN) s ponecháním běžné stravy je však v navození remise neefektivní, což by nasvědčovalo tomu, že mechanismus účinku je závislý právě na exkluzivitě diety.

Vliv kouření na průběh nespecifických střevních zánětů

Kouření je považováno za významný rizikový faktor rozvoje Crohnovy choroby (CD), který zároveň zhoršuje průběh tohoto onemocnění. Naopak u ulcerózní kolitidy (UC) by podle dostupných údajů mělo mít kouření protektivní vliv.

Časné prediktory nepříznivého průběhu ulcerózní kolitidy u dětí

Údajů, ze kterých by bylo možné vyvodit konkrétní algoritmy léčby dětských pacientů s ulcerózní kolitidou (UC) v ambulantní péči, je dosud málo. Nedávno publikovaná studie se pokusila popsat aktivitu a průběh onemocnění u kohorty dětských pacientů s UC po roce od stanovení diagnózy.Všechny novinky