Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Zapadá infekce mikrosporidiemi do mozaiky etiologie Crohnovy choroby?

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 17.11.2014

Zapadá infekce mikrosporidiemi do mozaiky etiologie Crohnovy choroby?

Patogeneze Crohnovy choroby zůstává i v dnešní době neznámá. Tým španělských vědců ověřil domněnku, zda nemůže rozvoj onemocnění výrazně urychlit současná infekce mikrosporidiemi.

U pacientů s Crohnovou chorobou (zkratka CD) byl nedávno potvrzen signifikantní pokles IL-7 a globální lymfocytární populace v periferní krvi. Tento pokles se výrazně projevoval zejména u γδ T-lymfocytů (podtyp γδ CD8+).

Mikrosporidie (neboli hmyzomorky) jsou houby, které patří mezi obligátní intracelulární parazity vyskytující se hojně u obratlých i bezobratlých živočichů. Mohou napadat i člověka, překvapivě se však nejedná pouze o imunodeficientní jedince. Vědci v uvedeném pokusu se domnívali, že napadení mikrosporidiemi (druhem Encephalitozoon cuniculi) může prohloubit pokles hladin T-lymfocytů a IL-7 a urychlit tak rozvoj Crohnovy choroby.

Provedená retrospektivní case-control studie zahrnovala sérum od 36 pacientů s CD a 36 zdravých jedinců. Pomocí metody ELISA se získaly hladiny IgE- a  IgG-anti-Encephalitozoon protilátek. K průkazu infekce E. cuniculi odebrali vědci současně 44 vzorků střevní sliznice (20 od pacientů s CD, 9 od pacientů s jiným onemocněním a 15 od zdravých jedinců). Následovala jejich analýza pomocí PCR.

Výsledky překvapily. IgE-anti-Encephalitozoon hladiny byly signifikantně vyšší u pacientů s CD: 0,386 (± 0,256) vs. kontrolní skupina 0,201 (± 0,147), < 0,001. Naopak IgG-anti-Encephalitozoon hodnoty vykazovaly významný pokles u pacientů s CD ve srovnání se zdravými jedinci: 0,361 (± 0,256) vs. 0,876 (± 0,380), < 0,001. U 6 z 20 pacientů s CD (30 %) se infekce mikrosporidiemi potvrdila. Všichni adepti z kontrolní skupiny měli nález negativní.

Z uvedeného jasně vyplývá, že pacienti s CD mají vyšší riziko rozvoje infekce mikrosporidiemi. Tato infekce však současně musí být brána v úvahu i jako možný etiologický faktor rozvoje CD.

(msd)

Zdroj: Juan C., Andreau-Ballester, et al. Microsporidia and Its Relation to Crohn's Disease. A Retrospective Study. PLoS One. 2013; 8 (4): e62107. Publikováno online dne 18. 4. 2013.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vysoká prevalence anémie i po roce od stanovení diagnózy IBD

Otázka prevalence anémie u pacientů s nespecifickými střevními záněty (IBD) zůstává stále nejasná, a to zejména vzhledem k nedostatku dosud provedených populačních studií.

Klostridiová infekce u dětských pacientů s IBD

Klostridiová infekce nebývá u dětských pacientů s idiopatickými střevními záněty (IBD) vzácným nálezem. Nakolik však souvisí infekce vyvolaná Clostridium difficile s průběhem onemocnění IBD, se pokusila odpovědět práce publikovaná v zářijovém on-line vydání Inflammatory Bowel Diseases.

Rizikové faktory opakované ileocekální resekce u pacientů s Crohnovou nemocí

Potřeba opakovaného chirurgického výkonu u pacientů s Crohnovou nemocí (CD) po ileokolické resekci (ICR) bývá často vysoká, faktory predikující tento opakovaný výkon však zůstávají nejasné. Danou problematikou se proto blíže zabývali švýcarští gastroenterologové, jejichž práce byla nedávno publikována v prestižním periodiku Inflammatory Bowel Diseases.Všechny novinky