Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Vývoj bakteriální mikroflóry se u pacientů s ulcerózní kolitidou po transplantaci stolice liší

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 13.2.2014

Vývoj bakteriální mikroflóry se u pacientů s ulcerózní kolitidou po transplantaci stolice liší

Transplantace stolice je nová metoda, která se využívá v léčbě klostridiové kolitidy. Zkouší se ale i její využití v léčbě ulcerózní kolitidy. Vývoj dárcovské mikroflóry ve střevě příjemce je ale u jednotlivých pacientů značně rozdílný.

Transplantace stolice (fecal microbiota transplantation – FMT) od zdravých dárců, která již nyní představuje terapeutickou alternativu v léčbě klostridiové kolitidy, je zvažována i v léčbě jiných onemocnění – nespecifických střevních zánětů, dráždivého tračníku a metabolického syndromu. Předpokládá se, že léčebný efekt FMT je zprostředkován kolonizací střeva pacienta mikroflórou zdravého dárce, nicméně údaje o složení a vývoji mikroflóry po FMT chybějí.

Pět pacientů s mírnou až těžce aktivní ulcerózní kolitidou (Mayo skóre ≥ 6) refrakterní na standardní terapii dostalo FMT prostřednictvím nasojejunální sondy a nálevu. Kromě klinického zhodnocení aktivity a sledování nežádoucích účinků byl v pravidelných intervalech během následných 12 týdnů sledován i vývoj bakteriální mikroflóry pomocí pyrosekvenace 16S rRNA.

FMT způsobila horečku a přechodné zvýšení CRP. Dárcovská mikroflóra osídlila střevní sliznici příjemců, ale účinnost kolonizace a stabilita nové mikroflóry se mezi příjemci značně lišila. Pozitivní klinická odpověď byla po 12 týdnech zaznamenána u jednoho pacienta, u kterého došlo ke kolonizaci střeva druhy Faecalibacterium prausnitzii, Rosebura faecis a Bacteroides ovatus. U ostatních pacientů byla tíže onemocnění podle Mayo skóre spojena s přemnožením Enterobacteriaceae a naopak nedostatečným zastoupením Lachnospiraceae.

Tato studie zdůrazňuje vliv znalosti vývoje bakteriální mikroflóry na pochopení účinnosti FMT a nabízí potenciální užitečné diagnostické indikátory k monitoraci úspěšnosti FMT v léčbě ulcerózní kolitidy.

(epa)

Zdroj: Angelberger S., et al. Temporal bacterial community dynamics vary among ulcerative colitis patients after fecal microbiota transplantation. Am J Gastroenterol. 2013 Oct; 108 (10): 1620–30; doi: 10.1038/ajg.2013.257

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Rozdíly v managementu ulcerózní kolitidy u dětí a dospělých pacientů

Incidence IBD v posledních letech neustále narůstá a až čtvrtina nově diagnostikovaných případů se manifestuje u jedinců mladších 20 let. Vzhledem k tomu, že nízký věk v době diagnózy je doprovázen závažnějším průběhem nemoci a vyšším rizikem chirurgického výkonu, měla by být této skupině pacientů věnována zvláštní pozornost.

Probiotika obsahující Saccharomyces boulardii se ukázala jako neúčinná v prevenci relapsu Crohnovy choroby

Přestože některé dříve provedené studie potvrdily účinnost probiotik obsahujících kvasinkový kmen Saccharomyces boulardii v prevenci relapsu nespecifických střevních zánětů, studie nedávno prezentovaná v časopise Clinical Gastroenterology and Hepatology k takovému závěru nedospěla.

Role psychologických faktorů a dysfunkce trávicího traktu u pacientů s laktózovou intolerancí a syndromem dráždivého tračníku s průjmem

Při rozvoji laktózové intolerance u pacientů se syndromem dráždivého tračníku hrají významnou roli úzkost, slizniční imunitní aktivace a zvýšená viscerální senzitivita.Všechny novinky