Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Využití PET/CT v diagnostice nespecifických střevních zánětů

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 18.6.2013

Využití PET/CT v diagnostice nespecifických střevních zánětů

Podle studie publikované v březnu letošního roku v časopise The Journal of Nuclear Medicine je využití pozitronové emisní tomografie (PET/CT) se značenou fluordeoxyglukózou (18F-FDG) vysoce efektivní při diagnostice i sledování vývoje nespecifických střevních zánětlivých onemocnění (IBD), jako jsou Crohnova choroba či ulcerózní kolitida.

Neinvazivní metoda

Mezi metody dnes standardně využívané k určení aktivity IBD patří semiinvazivní endoskopické vyšetření a histologické vyhodnocení odebraného slizničního materiálu. Autoři studie se však zabývali možností využití neinvazivní zobrazovací metody  PET/CT k odhalení zánětem postižené sliznice u takto nemocných.

Metodika a výsledky studie

Vědci ke zhodnocení vychytávání 18F-FDG v zánětlivých střevních ložiscích využili myších modelů, u kterých byla předem indukována kolitida. V porovnání s kontrolními subjekty byla v této skupině akumulace fluordeoxyglukózy v postižených tkáních jednoznačně vyšší. Mezi vyšetřením PET/CT detekujícím právě tuto akumulaci a histologickým nálezem slizničního poškození byla zjištěna signifikantní korelace. Podobně korelovaly výstupy z endoskopického vyšetření střeva a z vyšetření PET/CT u 25 pacientů, u nichž byla diagnostikována Crohnova choroba. Vyšetření PET/CT dále odhalilo také extraintestinální změny související se základní chorobou, konkrétně aktivaci kostní dřeně.

Zdá se, že u pacientů s Crohnovou chorobou vyšetření 18F-FDG PET/CT přesně detekuje pokročilé zánětlivé změny a je rovněž schopno demaskovat subepiteliální zánětlivou aktivitu, která může být endoskopickým vyšetřením přehlédnuta. Z tohoto důvodu by daná zobrazovací metoda mohla být v budoucnu více využívaná jako doplňující nástroj ke zhodnocení aktivity nebo kompletní remise onemocnění.

(veri)

Zdroj: Bettenworth D. et al. Translational 18F-FDG PET/CT Imaging to Monitor Lesion Activity in Intestinal Inflammation. J Nucl Med. – publikováno online 20. března 2013; doi:10.2967/jnumed.112.112623

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vakcinace proti chřipce je podle studie bezpečná také pro děti s IBD

Proočkovanost dětské populace trpící nespecifickými střevními záněty (IBD) je v případě chřipky relativně nízká, ačkoliv je vakcinace pro tuto skupinu pacientů bezpečná. Alespoň to tvrdí výsledky kanadské studie, které byly na jaře letošního roku publikovány v časopise Pediatrics.

Je karcinom štítné žlázy detekován u pacientů s IBD dříve?

Tým amerických vědců se pokusil ověřit pravdivost hypotézy o časnější diagnostice papilárního karcinomu štítné žlázy (PTC) u pacientů se zánětlivými střevními chorobami (IBD).

Sérologické markery predikují vznik IBD i několik let před stanovením diagnózy

Je obecně dobře známo, že protilátky proti cytoplazmě neutrofilů (ANCA) a protilátky proti Saccharomyces cerevisiae (ASCA) bývají běžně detekovány jak v séru pacientů s ulcerózní kolitidou (UC) a Crohnovou nemocí (CD), tak i u jejich zdravých příbuzných.Všechny novinky