Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Vliv proximální lokalizace Crohnovy nemoci na její další chování a potřebu chirurgického výkonu

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 15.3.2013

Vliv proximální lokalizace Crohnovy nemoci na její další chování a potřebu chirurgického výkonu

Dle Montrealské klasifikace lokalizace Crohnovy nemoci (CD) zahrnuje proximální nemoc jak postižení esofagogastroduodena (EGD), tak i postižení jejuna. V lednovém vydání American Journal of Gastroenterology byly publikovány výsledky studie, cílem které bylo určit vliv proximální lokalizace (L4) na výsledné chování nemoci a potřebu chirurgického zákroku. Dále se autoři pokusili určit, zda existuje významná klinická heterogenita mezi onemocněním EGD a postižením jejuna.

Vyhledali tak pacienty s potvrzenou diagnózou CD a jasně určeným fenotypem. Přítomnost L4, L4-EGD, L4-jejunálního a non-L4 onemocnění (L1-ileální, L2-kolonické, L3-ileokolické) byla porovnávaná s demografickými údaji včetně věku, rasy, etnicity, kouření, s výskytem IBD v rodině, věkem v době diagnózy, dobou trvání nemoci, strikturující či penetrující formou a potřebou chirurgického výkonu v důsledku CD.

Z celkového počtu 2 105 pacientů s kompletními údaji týkajícími se lokalizace nemoci odpovídalo 346 pacientů typu L4 (175 L4-EGD, 115 L4 s postižením jejuna a 56 s postižením EGD i jejuna) a 321 mělo současně postižení L1–L3. Celkově mělo 1 759 pouze onemocnění typu L1–L3. Pacienti s L4 postižením byli oproti těm bez této lokalizace nemoci s větší pravděpodobností mladší, nekuřáci, měli současné postižení ilea a vykazovali známky strikturujícího onemocnění (p < 0,001). Z řad pacientů s L4 formou bylo u těch s postižením jejuna oproti těm s postižením EGD nejméně s dvakrát větší pravděpodobností přítomné postižení ilea, strikturující chování a chirurgický výkon (p < 0,001). Pozoruhodné bylo, že u pacientů s jejunální formou L4 došlo k rozvoji strikturujícího onemocnění a potřebě chirurgického výkonu častěji než u těch bez postižení jejuna, ale s postižením ilea (p < 0,001). Logistickou regresí bylo prokázáno, že k rizikovým faktorům strikturujícího onemocnění patřilo postižení ilea (vyjma proximální části), delší doba trvání nemoci, postižení jejuna a vyšší věk v době stanovení diagnózy. K rizikovým faktorům potřeby četných chirurgických výkonů patřilo trvání nemoci, penetrující onemocnění a postižení jejuna s krátkou dobou od stanovení diagnózy po první protektivní chirurgický výkon.

Postižení jejuna bylo tedy spojeno s vyšším rizikem strikturujícího onemocnění a potřeby četných chirurgických zákroků, než je tomu u postižení esofagogastroduodena či ilea (vyjma proximální části). Daná zjištění vybízí ke zrevidování stávající Montrealské klasifikace, a to za účelem zohlednění samostatného hodnocení pro jejunální a gastroduodenální onemocnění.

(mik)

Zdroj: Lazarev M. et al. Relationship between proximal Crohn's disease location and disease behavior and surgery: a cross-sectional study of the IBD Genetics Consortium. Am J Gastroenterol.2013 Jan; 108 (1): 106–12; doi: 10.1038/ajg.2012.389.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

S infekcemi související hospitalizace jsou spojeny se zvýšenou morbiditou pacientů s IBD

Závažné infekce patří k nezanedbatelným vedlejším účinkům imunosupresiv užívaných v léčbě Crohnovy nemoci (CD) a ulcerózní kolitidy (UC).

Fibróza u Crohnovy choroby podmíněná downregulací syntézy MMP prostřednictvím IL-13: jedná se o možnou roli lymfocytů podobných vrozeným?

Fibróza je závažným důsledkem Crohnovy choroby (CD) a často může vést k tomu, že se postižený úsek střeva zjizví a vytvoří strikturu.

Environmentální faktory a riziko vzniku IBD

V únorovém vydání Journal of Crohn's and Colitis byly publikovány výsledky zajímavé práce zabývající se stále aktuální problematikou etiologie zánětlivých střevních onemocnění (IBD).Všechny novinky