Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Vliv kouření na průběh nespecifických střevních zánětů

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 15.9.2014

Vliv kouření na průběh nespecifických střevních zánětů

Kouření je považováno za významný rizikový faktor rozvoje Crohnovy choroby (CD), který zároveň zhoršuje průběh tohoto onemocnění. Naopak u ulcerózní kolitidy (UC) by podle dostupných údajů mělo mít kouření protektivní vliv.

Autoři z Polska do své studie zahrnuli 95 dospělých pacientů s nespecifickými střevními záněty (IBD). Většinu pacientů s CD tvořili pacienti, kteří v době studie kouřili. Ve srovnání s exkuřáky a nekuřáky byl průběh jejich onemocnění horší, byli častěji hospitalizováni, léčeni imunosupresivy a častěji podstupovali chirurgický zákrok. Pozitivní vliv kouření na průběh UC se ve studii prokázat nepodařilo. Sledovaní nekuřáci a exkuřáci s UC měli sice horší průběh onemocnění než kuřáci, nebyl ale nalezen statistický rozdíl v počtu hospitalizací ani v nutnosti imunosupresivní terapie.

Studie potvrdila negativní vliv kouření na průběh CD, nepodařilo se ale prokázat pozitivní vliv kouření na UC, který je uváděn v literatuře.

(epa)

Zdroj: Karczewski J., Poniedziałek B., Rzymski P., et al. The effect of cigarette smoking on the clinical course of inflammatory bowel disease. Prz Gastroenterol. 2014; 9 (3): 153–9; doi: 10.5114/pg.2014.43577. Epub 2014 Jun 26.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,6/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Časné prediktory nepříznivého průběhu ulcerózní kolitidy u dětí

Údajů, ze kterých by bylo možné vyvodit konkrétní algoritmy léčby dětských pacientů s ulcerózní kolitidou (UC) v ambulantní péči, je dosud málo. Nedávno publikovaná studie se pokusila popsat aktivitu a průběh onemocnění u kohorty dětských pacientů s UC po roce od stanovení diagnózy.

Thiopuriny a riziko kolorektální neoplazie u pacientů s IBD

Pacienti s idiopatickými střevními záněty (IBD) mají obecně zvýšené riziko rozvoje kolorektální neoplazie. V současné době je neustále předmětem diskusí, nakolik může terapie thiopuriny toto riziko snížit. Nedávno byly publikovány výsledky metaanalýzy zabývající se expozicí thiopurinům a rizikem rozvoje kolorektální dysplazie nebo karcinomu u pacientů s IBD.

Deficit vitaminu B12 u pacientů s IBD

Diagnostika a následná terapie deficitu vitaminu B12 u pacientů s idiopatickými střevními záněty (IBD) se často neopírají o poznatky EMB (evidence based medicine), a to zejména z důvodů, že dosud není zcela jasné, nakolik může samotná malabsorpce vést k rozvoji klinického onemocnění.Všechny novinky