Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Vhodná strategie k prevenci pooperační rekurence Crohnovy nemoci

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 26.10.2013

Vhodná strategie k prevenci pooperační rekurence Crohnovy nemoci

V časopise Colorectal Diseases byla v červnu 2013 publikována studie japonských autorů, kteří se pokusili stanovit optimální léčebnou strategii k prevenci rekurence Crohnovy choroby (CD) po operačním řešení. Zvláště se zaměřili na rizikové faktory, které pooperační rekurenci ovlivňují, a medikaci, která může pooperační rekurenci zabránit.

Jako zdroj dat byly využity databáze Medline a Cochrane Library, ve kterých autoři vyhledali klinické studie a metaanalýzy týkající se pooperační rekurence CD a profylaktické medikace.

Jako nejvýznamnější rizikový faktor pro pooperační rekurenci se jevil kuřácký status pacienta. Kuřáci měli vyšší riziko rekurence (odds ratio [OR] = 2,15; 95% confidence interval [CI] = 1,42–3,27) než nekuřáci. Stejně tak byl s vyšším rizikem rekurence spojen perforující typ CD (hazard ratio [HR] = 1,50; 95% CI = 1,16–1,93). Optimální monitorovací strategie k vyloučení či časné detekci pooperační rekurence zatím nebyla definitivně stanovena, nicméně zlatým standardem sledování zůstává kolonoskopie. Užitečné jsou i neinvazivní zobrazovací metody jako kontrastní ultrasonografie a kapslová endoskopie. Velká část metaanalýz potvrdila, že mesalazin, nitroimidazolová antibiotika a purinová analoga (azathioprin/6-mercaptopurin) signifikantně snižují riziko pooperační rekurence ve srovnání s placebem. Riziko rekurence po ileocekální resekci pravděpodobně snižuje i infliximab, pokud je podán časně po operaci. Pokud se již endoskopická rekurence u pacientů po operaci objeví, cílená biologická léčba infliximabem či adalimumabem snižuje její aktivitu.

Pravidelné endoskopické sledování a zajišťovací medikace se jeví jako užitečné nástroje v prevenci rekurence CD po operaci. Tyto závěry je ale třeba ještě potvrdit dalším nezávislým výzkumem.

(epa)

Zdroj: Yamamoto T., Watanabe T. Strategies for the prevention of postoperative recurrence of Crohn's disease. Colorectal Dis. 2013 Jun 27; doi: 10.1111/codi.12326. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Zánětlivé střevní onemocnění po jaterní transplantaci pro primární sklerozující cholangitidu

Na průběhu zánětlivého střevního onemocnění (IBD) po transplantaci jater (JT) z indikace primární sklerozující cholangitidy (PSC) se podílí hned několik navzájem se ovlivňujících faktorů.

Klinické projevy tromboembolismu u pacientů s IBD

Je sice obecně známo, že u pacientů se zánětlivým střevním onemocněním (IBD) bývá riziko vzniku venózního tromboembolismu (VTE) zvýšené, ale dat týkajících se frekvence jeho výskytu, lokalizace trombózy a rizikových faktorů je málo.

Intolerance některých potravin je u pacientů s IBS častá a souvisí s poklesem kvality života

Přestože je dieta v běžném životě pacientů se syndromem dráždivého tračníku (IBS) významným bodem, není dosud k dispozici dostatek informací o asociaci mezi příjmem určitých potravin nebo jejich skupin a gastrointestinálními (GI) nebo psychologickými příznaky či kvalitou života těchto pacientů.Všechny novinky