Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Vakcinace proti chřipce je podle studie bezpečná také pro děti s IBD

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 11.6.2013

Vakcinace proti chřipce je podle studie bezpečná také pro děti s IBD

Proočkovanost dětské populace trpící nespecifickými střevními záněty (IBD) je v případě chřipky relativně nízká, ačkoliv je vakcinace pro tuto skupinu pacientů bezpečná. Alespoň to tvrdí výsledky kanadské studie, které byly na jaře letošního roku publikovány v časopise Pediatrics.

Přestože je vakcinace proti sezónní chřipce pro děti s Crohnovou chorobou či ulcerózní kolitidou spíše doporučována, obavy z nežádoucích účinků, které s ní mohou být spojeny, v praxi nezřídka limitují její využití. Nedávno provedená kanadská studie proto zjišťovala, zda je očkování proti chřipce ve skupině dětí s IBD asociováno s častějším výskytem postvakcinačních komplikací či nikoliv.

Studie pracovala s daty všech dětí mladších 19 let, kterým byla v kanadském Ontariu stanovena mezi léty 1999 a 2009 diagnóza IBD. Data byla následně srovnávána s kontrolní nonIBD skupinou. Podle získaných informací bylo proti influenze mezi dětmi s IBD proočkováno 25,3 % jedinců, což je o 12,1 % více oproti kontrolní skupině. Z výsledků studie vyplynulo, že se v IBD skupině nevyskytl výrazně vyšší počet případů nežádoucích účinků spojených s vakcinací. Pokud jde o četnost hospitalizací, ambulantních či pohotovostních návštěv souvisejících se základním onemocněním IBD, byla tato v porovnání s kontrolní periodou nenavazující na vakcinaci dokonce nižší.

Studie potvrdila, že neexistuje přímá souvislost mezi očkováním proti chřipce a častějšími akutními exacerbacemi zánětlivého onemocnění u dětských pacientů s IBD. Vzhledem k celkovému poklesu využívání zdravotnických služeb v období po vakcinaci může mít její aplikace u dětí s IBD v tomto ohledu dokonce protektivní vliv.

(veri)

Zdroj: Eric I. Benchimol, Steven Hawken, Jeffrey C. Kwong and Kumanan Wilson: Safety and Utilization of Influenza Immunization in Children With Inflammatory Bowel Disease. Pediatrics; May 6, 2013; doi: 10.1542/peds.2012-3567

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Je karcinom štítné žlázy detekován u pacientů s IBD dříve?

Tým amerických vědců se pokusil ověřit pravdivost hypotézy o časnější diagnostice papilárního karcinomu štítné žlázy (PTC) u pacientů se zánětlivými střevními chorobami (IBD).

Sérologické markery predikují vznik IBD i několik let před stanovením diagnózy

Je obecně dobře známo, že protilátky proti cytoplazmě neutrofilů (ANCA) a protilátky proti Saccharomyces cerevisiae (ASCA) bývají běžně detekovány jak v séru pacientů s ulcerózní kolitidou (UC) a Crohnovou nemocí (CD), tak i u jejich zdravých příbuzných.

Riziko rozvoje deprese a úzkosti u pacientů s IBD po chirurgickém výkonu

S obtížemi psychiatrického rázu se u pacientů s Crohnovou nemocí (CD) a ulcerózní kolitidou (UC) setkáváme relativně často.Všechny novinky