Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Úloha cytokinů u nespecifických střevních zánětů

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 17.7.2015

Úloha cytokinů u nespecifických střevních zánětů

Prozánětlivé cytokiny (IL-1, IL-6, IL-8, IL-12, TNF-α) mohou u nespecifických střevních zánětů (IBD) způsobit zhoršení zánětu vedoucí až poškození tkáně. Blokáda jejich působení pomocí biologických léčiv přináší zlepšení, ovšem někteří pacienti na tuto léčbu nereagují nebo se u nich efekt léčby postupně oslabuje. V těchto případech je proto třeba zvolit takovou terapii, která bude účinnější a bude mít dlouhodobější účinek.

Ve střevě pacientů s IBD produkují buňky imunitního systému velké množství cytokinů řídících zánětlivý proces, který vede k poškození tkáně. Cytokiny hrají v patogenezi IBD klíčovou roli, nerovnováha mezi prozánětlivými a protizánětlivými cytokiny vede k perzistenci zánětu a destrukci tkáně. Je proto nasnadě, že právě tyto látky jsou cílem terapie IBD. S úspěchem se u IBD používá již terapie cílená na TNF-α, bohužel u některých pacientů tato léčba není účinná či její účinnost časem klesá. Snaha o vyvinutí nových účinných léčiv proto trvá.

Vzhledem k tomu, že poškození tkání je zprostředkováno několika různými cytokiny s různými mechanismy účinku, se vědci pokoušejí najít nové molekuly, které by byly schopné zabránit účinku více cytokinů najednou. Je ale nutné mít na paměti, že tato inhibice nemusí být bez závažných vedlejších účinků. Ty samé cytokiny totiž v těle hrají roli i v celé řadě fyziologických pochodů a obranných reakcí. Jiným slibným přístupem je snaha o obnovení kontraregulačních mechanizmů, které u IBD nefungují správně.

Závěrem autoři shrnují, že žádná současná ani budoucí léčba nebude nikdy fungovat u všech pacientů stejně. Kromě vývoje nových léků je proto nutné věnovat pozornost i výběru vhodné léčby pro konkrétního pacienta.

(tda)

Zdroj: MacDonald T. T., Bianchieri P., Sara M., et al. What’s the next best cytokine target in IBD? Inflammatory Bowed Disease. 11/2012: 2180–2189.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 15x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Fekální hladiny kalprotektinu u dětí jsou těsněji asociovány s histologickými než s endoskopickými nálezy

Studie českých autorů ukázala spolehlivost testu pro stanovení fekálních hladin kalprotektinu při výběru pacientů, u nichž je vhodné pro potvrzení diagnózy střevního zánětlivého onemocnění provést invazivní endoskopické vyšetření.

Účinnost dlouhodobé léčby 4,0 g mesalazinu/den v udržovací léčbě ulcerózní kolitidy

Zdá se, že dlouhodobá léčba vysokými dávkami mesalazinu (4,0 g/den) je u pacientů s ulcerózní kolitidou efektivnější než její standardní krátkodobá aplikace pouze v akutním stavu pro navození remise.

Různé dávkovací intervaly mesalazinu u pacientů s ulcerózní kolitidou

Cílem této studie bylo u pacientů s aktivní ulcerózní kolitidou porovnat dávkování mesalazinu jednou denně (4 g) a dvakrát denně (2× 2 g) ve formě granulí s prodlouženým uvolňováním z hlediska dosažení remise a zachování bezpečnosti léčby.Všechny novinky