Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Transperineální ultrazvuk u perianálního postižení u Crohnovy choroby

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 22.12.2013

Transperineální ultrazvuk u perianálního postižení u Crohnovy choroby

Transperineální ultrazvuk (TPUS) je jednoduchou a přesnou diagnostickou metodou použitelnou v péči o pacienty s perianální formou Crohnovy choroby (CD). Toto je závěr práce publikované v aktuálním čísle časopisu Infammatory Bowel Diseases.

Italští autoři ve své práci srovnávali TPUS a zobrazení perianální oblasti magnetickou rezonancí a hodnotili, jak přesný je TPUS, pokud jde o klasifikaci perianální formy CD s pomocí Parksovy klasifikace a kritérií Americké gastroenterologické společnosti.

Do studie autoři zařadili 59 po sobě jdoucích pacientů s potvrzenou či suspektní perianální CD. Tito pacienti podstoupili TPUS i MRI v rozmezí maximálně 10 dnů. Fistuly a perianální postižení byly klasifikovány pomocí obou zmíněných klasifikací. Další hodnocení (založené na proktologickém nálezu a popisu MRI) prováděl nezávislý chirurg, přičemž jeho hodnocení bylo považováno za zlatý standard.

U 46 pacientů bylo popsáno 64 fistul (9 intersfinkterových, 34 transsfinkterových, 2 suprasfinkterové, 9 extrasfinkterových a 10 anovaginálních) a 23 abscesů. 51/54 perianálních fistul a 9/10 anovaginálních fistul bylo detekovatelných pomocí TPUS a 58 bylo správně klasifikovaných (senzitivita 94,4 %, 90 % a 90,6 %, respektive). Celkově byly s pomocí TPUS správně nalezeny a klasifikovány fistuly u 89 % pacientů. Naopak s pomocí TPUS bylo detekováno pouze 11/23 abscesů (senzitivita 47,8 %). Souhlasný nález na MRI i TPUS, který vedl ke stanovení typu perianálního onemocnění (jednoduché versus komplexní), byl poměrně dobrý.

Dle autorů je tedy TPUS velmi jednoduchou a přitom přesnou diagnostickou metodou, dobře použitelnou pro klasifikaci perianálních fistul u CD. Tuto metodu lze využít při stanovení postižení i při následném sledování pacientů s perianální CD.

(eza)

Zdroj: Maconi G., et al. Transperineal perineal ultrasound versus magnetic resonance imaging in the assessment of perianal Crohn's disease. Infalmm Bowel Dis. 2013 Dec; 19 (13): 2737–43; doi: 10.1097/01.MIB.0000436274.95722.e5

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Zánět je nezávislým rizikovým faktorem pro vznik nádorů tlustého střeva u pacientů s ulcerózní kolitidou

Souvislost mezi zánětlivou aktivitou a vznikem kolorektálního karcinomu (CRN) u pacientů s ulcerózní kolitidou (UC) je dobře popsána, nicméně v dostupných studiích není zohledněn vliv délky zánětu a případné protizánětlivé medikace na riziko vzniku CRN.

Transplantace stolice v léčbě nespecifických střevních zánětů

Střevní mikroflóra je pravděpodobně součástí patogeneze nespecifických střevních zánětů (IBD). V léčbě IBD jsou proto prováděny i pokusy s transplantací stolice (faecal microbiota transplantation, FMT), která je mimo jiné využívána i v léčbě průjmovitých onemocnění.

Vhodná strategie k prevenci pooperační rekurence Crohnovy nemoci

V časopise Colorectal Diseases byla v červnu 2013 publikována studie japonských autorů, kteří se pokusili stanovit optimální léčebnou strategii k prevenci rekurence Crohnovy choroby (CD) po operačním řešení.Všechny novinky