Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Sérologické markery predikují vznik IBD i několik let před stanovením diagnózy

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 20.5.2013

Sérologické markery predikují vznik IBD i několik let před stanovením diagnózy

Je obecně dobře známo, že protilátky proti cytoplazmě neutrofilů (ANCA) a protilátky proti Saccharomyces cerevisiae (ASCA) bývají běžně detekovány jak v séru pacientů s ulcerózní kolitidou (UC) a Crohnovou nemocí (CD), tak i u jejich zdravých příbuzných. V prestižním periodiku Gut byla nedávno publikována práce, která se pokusila určit hodnotu některých sérologických markerů jako prediktorů UC a CD.

Jedinci, u kterých došlo k rozvoji CD nebo UC, byli identifikováni ze studie EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition). V době zařazení do studie netrpěl žádný z účastníků Crohnovou nemocí ani ulcerózní kolitidou. Každému nově vzniklému případu IBD pak byly přiřazeny dvě zdravé kontroly odpovídající datem narození, pohlavím, datem vstupu do studie i dobou následného sledování. Vzorky séra od případů i kontrol získané v době vstupu do studie byly vyšetřeny za účelem detekce ASCA IgG, ASCA IgA, perinukleárních ANCA protilátek (pANCA), protilátek proti vnější membráně transportního proteinu E. coli (OmpC) a flagellinu CBir1. K určení rizika vzniku CD a UC pak byla použita metoda podmíněné logistické regrese.

Po průměrné době sledování 4,5 roku (SD 3,2), resp. po 4,4 roku (SD 3,1) od provedení krevního odběru bylo diagnostikováno celkem 77 osob s CD a 167 s UC. Kombinace pozitivity pANCA, ASCA, anti-CBir1 a anti-OmpC byla nejpřesnějším prediktorem vzniku CD a UC (plocha pod ROC křivkou 0,679 a 0,657). Prediktivní hodnota této kombinace markerů se zvyšovala, pokud byla doba do stavení diagnózy CD a UC kratší.

Na základě výše uvedených zjištění lze tedy říci, že popisovaný panel sérologických markerů lze použít k predikci rozvoje CD a UC u jedinců z nízkorizikové populace.

(mik)

Zdroj: van Schaik F. D. et al. Serological markers predict inflammatory bowel disease years before the diagnosis. Gut. 2013 May; 62 (5): 683–8; doi: 10.1136/gutjnl-2012-302717.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,4/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Riziko rozvoje deprese a úzkosti u pacientů s IBD po chirurgickém výkonu

S obtížemi psychiatrického rázu se u pacientů s Crohnovou nemocí (CD) a ulcerózní kolitidou (UC) setkáváme relativně často.

BMI a riziko rozvoje IBD

Incidence obezity v současné době neustále narůstá. Vzhledem k tomu, že je spojena s prozánětlivým stavem organizmu, mohla by se tak určitým způsobem podílet i na etiologii zánětlivých střevních onemocnění (IBD).

Korelace mezi sérovými hladinami serotoninu a endoskopickým skóre zánětu u pacientů s ileálním pouchem

Zánětlivé a funkční komplikace nebývají u pacientů s IBD po provedení restorativní proktokolektomie s vytvořením ileo-pouch-anální anastomózy (IPAA) vzácným nálezem.Všechny novinky