Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Role psychologických faktorů a dysfunkce trávicího traktu u pacientů s laktózovou intolerancí a syndromem dráždivého tračníku s průjmem

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 24.1.2014

Role psychologických faktorů a dysfunkce trávicího traktu u pacientů s laktózovou intolerancí a syndromem dráždivého tračníku s průjmem

Při rozvoji laktózové intolerance u pacientů se syndromem dráždivého tračníku hrají významnou roli úzkost, slizniční imunitní aktivace a zvýšená viscerální senzitivita.

Pacienti se syndromem dráždivého tračníku (IBS z angl. Irritable Bowel Syndrome) poměrně často uvádějí intoleranci mléčných produktů. Nicméně příznaky IBS jsou natolik podobné symptomům potravinové intolerance, že podle některých autorů je právě malabsorpce fermentovatelných sacharidů (např. laktózy) u mnoha pacientů jeho příčinou. U obou typů poruch se předpokládá společná etiologie zahrnující psychologické faktory (např. úzkost) a dysfunkci trávicího traktu (např. viscerální hypersenzitiva). Cílem recentně publikované práce bylo zhodnotit roli psychologických faktorů, imunitní aktivace a viscerální senzitivity na rozvoj laktózové intolerance (LI) u pacientů s IBS s průjmem.

Studie zahrnovala 55 pacientů s IBS s průjmem a 18 zdravých kontrol s deficitem laktázy. Všichni pacienti podstoupili vodíkový dechový test s 20 g laktózy (LHBT z angl. Lactose Hydrogen Breath Test). Pacienti byli rozděleni na ty s malabsorpcí laktózy (ML) a její intolerancí (= malabsorpce a nárůst v celkovém skóre jejích příznaků). Měření zahrnovala hodnocení psychologického stavu; střevní biopsie s kvantifikací žírných buněk, T-lymfocytů a enterochromafinních buněk; sérových cytokinů a rektální senzitivity před požitím laktózy a po ní.

LI se častěji vyskytovala u pacientů s IBS s průjmem než u zdravých kontrol (46 % vs. 17 %; P = 0,029). Pacienti s IBS s průjmem a LI vykazovali vyšší úroveň úzkosti než ti s ML (P = 0,017) nebo kontroly (P = 0,006); zvýšení v počtu slizničních žírných buněk v porovnání s ML (P = 0,006) a kontrolami (P ˂ 0,001); zvýšení sérových hladin tumor nekrotizujícího faktoru –α v porovnání s ML (P = 0,034) a kontrolami (P ˂ 0,001) a vyšší rektální senzitivitu po požití laktózy v porovnání s ML nebo kontrolami (P ˂ 0,001). Závažnost abdominálních symptomů po požití laktózy byla asociována s nárůstem viscerální senzitivity po požití laktózy (r = 0,629; P ˂ 0,001), počtu žírných buněk (r = 0,650; P ˂ 0,001) a úzkosti (r = 0,519; P ˂ 0,001).

Přítomnost úzkosti, slizniční imunitní aktivace a zvýšení viscerální senzitivity po požití laktózy může u pacientů s IBS s průjmem a LI indikovat fenotyp reagující na dietní terapii a/nebo léčbu stabilizující žírné buňky.

(the)

Zdroj: Yang J. et al. Lactose intolerance in irritable bowel syndrome patients with diarrhoea: the roles of anxiety, activation of the innate mucosal immune system and visceral sensitivity. Aliment Pharmacol Ther 2014 Feb; 39 (3): 302–11; doi: 10.11 11/apt.12582.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Prezentace z kongresu IBD11

Ve dnech 14. - 16. listopadu 2013 proběhl v Praze kongres IBD 11 zaměřený na problematiku střevních zánětů. Byl plný zajímavých prezentací, které jsou nyní volně k nahlédnutí.

Idiopatické střevní záněty jsou spojeny se zvýšenou standardizovanou mortalitou

Crohnova choroba a ulcerózní kolitida jsou známé svým chronickým průběhem, ovšem méně známý je jejich vztah ke zvýšení mortality těchto pacientů, jak ve vztahu k všeobecným příčinám úmrtnosti, tak ve vztahu ke komplikacím vyplývajícím ze základního onemocnění.

Kazuistika: Divertikulitida vs. Crohnova nemoc

69letý pacient se suspektní Crohnovou nemocí byl přeložen na kliniku gastroenterologie Pittsburské univerzity k další diagnostice a léčbě poté, co se dostavil do okresní nemocnice pro přítomnost čerstvé krve ve stolici a akutní anémii (Hb 80 g/l) vyžadující transfuzi.Všechny novinky