Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Rizikové faktory nonadherence u pacientů s idiopatickými střevními záněty

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 23.2.2009

Rizikové faktory nonadherence u pacientů s idiopatickými střevními záněty

Celoživotní adherence k léčbě je u pacientů s nespecifickými střevními záněty důležitá pro léčbu onemocnění, pozitivní ovlivnění jeho průběhu, omezení četnosti relapsů i snížení rizika rozvoje kolorektálního karcinomu. Proto je adherence pacienta k terapii klíčová pro zvládnutí onemocnění. Adherence označuje to, jak poctivě pacient dodržuje předepsaný léčebný režim. Zahrnuje vůli zahájit léčbu a užívat léky přesně tak, jak lékař předepsal.

Cílem studie lékařů z italské University of Padova bylo určit potenciální rizikové faktory pro nonadherenci u pacientů s Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou. Za tímto účelem byl 485 pacientům rozdán anonymní dotazník s 24 otázkami. Celkem 61 % pacientů podle svých odpovědí dodržovalo doporučenou léčbu a spolupracovalo s lékařem. Podle výsledků průzkumu se kromě věku neprokázaly jiné podstatné sociodemografické vlivy ovlivňující adherenci k léčbě.

Nonadherence byla významně spojena především s věkem pod 40 let (43 % vs. 34 %, P = 0,041). Nejčastějším důvodem nedodržování léčby byla zapomnětlivost, remise onemocnění, krátký čas od stanovení diagnózy a práce na plný úvazek. Perorální podávání léků bylo spojeno s výrazně vyšší adherencí než rektální terapie. Komunikace s lékařem také významně ovlivnila spolupráci pacientů. Pozitivní vliv otevřené komunikace byl prokázán zejména u pacientů mladších 40 let, kteří měli se svým lékařem oboustranně dobrý vztah.

Závěrem lze říci, že rizikové faktory pro nonadherenci zahrnují nižší věk, zaměstnání na plný úvazek a vytížení pacienta, krátký čas od stanovení diagnózy a remisi onemocnění.

(hak)

Zdroj:

 • Alimentary Pharmacology & Therapeutics. January 2008. Volume 27(2), pp. 166–172.
 •  

  Hodnocení článku

  Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 4x
   
   

  Sdílení a tisk

  Doporučit článek e-mailem

  Vytisknout
   
   

  Čtěte dále

  Adherence pacientů se střevním zánětlivým onemocněním

  Z výsledků dotazníkové studie vyplývá, že muži, pacienti s diagnostikovanou ulcerózní kolitidou, vykazovali nižší adherenci. Nízkou adherenci měli také pacienti bez pracovní neschopnosti, tj. zaměstnaní. U žen byl signifikantním faktorem věk pacientky, ten určoval u žen mladších třiceti let nízkou adherenci.

  Adherence a kvalita života adolescentních pacientů s IBD

  Cílem americké studie bylo zkoumat vztah mezi adherencí a kvalitou života u adolescentních pacientů. Adherence k léčbě u 36 pacientů byla hodnocena pomocí rozhovoru vedeného lékařem a také díky specifickým biologickým testům. Další aspekt, kvalita života pacienta, byl hodnocen z rozhovorů jak s pacientem, tak i s jeho rodiči.

  Vliv těhotenství na klinickou aktivitu Crohnovy nemoci

  Vliv těhotenství na aktivitu Crohnovy nemoci byl zatím zkoumán relativně málo. Cílem studie francouzských lékařů bylo určit, jak těhotenství ovlivňuje průběh Crohnovy nemoci. Za tímto účelem byla provedena retrospektivní analýza v kohortě žen...  Všechny novinky